901 000 SEK
Omsättning
▲ 5,3%
107 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,7%
33,6%
Soliditet
God
11,6%
Vinstmarginal
Hög
85 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-29

Substansvärdering

Tillgångar:443 069 SEK
Skulder:-290 919 SEK
Substansvärde:137 149 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en positiv omsättningstillväxt men samtidigt en tydlig försämring i lönsamhet och finansiell styrka. Trots att omsättningen ökade till 923 884 SEK sjönk resultatet med 26.7% till 107 000 SEK, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler. Eget kapital och tillgångar minskade betydligt, vilket pekar på att vinsten inte har reinvesterats eller att företaget har tagit utdelning. Soliditeten på 33.6% är acceptabel men sjunkande. Företaget verkar vara etablerat sedan 2018 men visar tecken på stagnation eller nedgång trots omsättningsökning.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom bygg och anläggningsverksamhet med säte i Stenungsund. Som tjänsteföretag inom byggbranschen är det typiskt att ha varierande projektomsättning och resultat beroende på projektstorlek, konkurrens och materialkostnader. Branschen kännetecknas ofta av cykliska variationer och konjunkturkänslighet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 146 000 SEK till 107 000 SEK, en minskning på 39 000 SEK eller 26.7%. Detta trots högre omsättning, vilket tyder på kraftigt ökade kostnader eller sämre projektmarginaler.

Soliditet: Soliditeten på 33.6% innebär att ungefär en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå för ett tjänsteföretag men bör övervakas vid ytterligare nedgång.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 177 597 SEK till 137 149 SEK, en nedgång på 40 448 SEK eller 22.8%. Detta beror sannolikt på att resultatet inte var tillräckligt för att täcka utdelning eller andra uttag.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 855 968 SEK till 923 884 SEK, en positiv tillväxt på 5.3% som visar att företaget fortfarande tar in nya uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 26.7% trots högre omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Eget kapital minskade med 40 448 SEK till 137 149 SEK, vilket begränsar företagets finansieringsmöjligheter
  • Tillgångarna minskade med 73 600 SEK till 443 069 SEK, vilket kan påverka operativ kapacitet
  • Företaget registrerat 2018 men visar tecken på stagnation snarare än tillväxt

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 5.3% till 923 884 SEK visar att företaget fortfarande har kunder och marknadsnärvaro
  • Vinstmarginalen på 11.6% klassificeras som hög trots nedgång, vilket indikerar god prissättningsförmåga
  • Soliditeten på 33.6% ger en viss buffert för att hantera ekonomiska nedgångar