3 051 000 SEK
Omsättning
▲ 18,8%
1 515 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 7 114,3%
36,2%
Soliditet
God
32,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 465 779 SEK
Skulder:-3 279 251 SEK
Substansvärde:1 184 948 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har bolaget byggt en maskinhall vars kostnad till viss del betalas med försäkringsersättning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har byggt en maskinhall under året, delvis finansierad genom försäkringsersättning, vilket kan förklara delar av den kapitalintensiva investeringen utan att belasta kassaflödet fullt ut

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2021 med dramatiska förbättringar på samtliga nyckeltal. Den massiva resultatökningen på över 7 000% kombinerat med betydande tillväxt i omsättning, eget kapital och tillgångar indikerar ett företag som genomgått en transformativ positiv förändring. Den mycket höga vinstmarginalen på 32,4% och soliditeten på 36,2% pekar på ett välskött företag med god lönsamhet och stabil finansiering.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat jordbruks- och anläggningsföretag grundat 1987 som utför grävningsarbeten, handlar med jordbruksmaskiner och bedriver jordbruk med transportuppdrag. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell ger diversifierade intäktskällor inom den agrara och anläggningssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 21 000 SEK till 1 515 000 SEK, en ökning på 7 114,3% som indikerar betydande effektiviseringar eller extraordinära intäktsförbättringar.

Soliditet: Soliditeten på 36,2% är god för branschen och indikerar ett företag med stabil finansiering och låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 671 267 SEK till 1 184 948 SEK, en tillväxt på 76,5% som främst drivits av det starka årets resultat och stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 699 839 SEK till 4 676 205 SEK, en tillväxt på 18,8% som visar på stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 7 114,3% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan innehålla extraordinära poster
  • Investeringar i maskinhall och utrustning kan medföra ökade avskrivningskostnader framöver
  • Branschens cykliska karaktär kan påverka framtida resultat negativt vid konjunkturnedgång

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 32,4% ger utrymme för framtida investeringar och utdelning
  • Stark tillgångstillväxt på 48,3% till 5 465 779 SEK skapar kapacitet för ökad verksamhetsvolym
  • Diversifierad verksamhet inom grävning, maskinhandel och jordbruk ger stabila intäktskällor

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+18,8%), resultat (+7114,3%), eget kapital (+76,5%) och tillgångar (+48,3%). Denna konsistenta positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.