15 361 889 SEK
Omsättning
▲ 35,3%
1 780 042 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,8%
53,8%
Soliditet
Mycket God
11,6%
Vinstmarginal
Hög
1 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:3 718 747 SEK
Skulder:-1 719 641 SEK
Substansvärde:1 999 106 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den snabba expansionen har medfört att resultatet sjunkit trots högre intäkter, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än omsättningen. Soliditeten på 53,8% är dock god och ger ett visst skydd mot ekonomiska nedgångar. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas där investeringar i tillgångar prioriteras framför kortsiktig lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver finansiella tjänster inklusive factoring, fakturaservice, inkasso, kreditupplysningar och finansiell leasing. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande kapitalbas för att kunna erbjuda finansieringstjänster till kunder, vilket förklarar den relativt höga soliditeten och tillgångsbasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 571 821 SEK till 1 780 042 SEK, en minskning på 30,8% som indikerar att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna under expansionsfasen.

Soliditet: Soliditeten på 53,8% är god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget en stabil finansieringsstruktur.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 095 918 SEK till 1 999 106 SEK, en nedgång på 4,6% som kan förklaras av utdelning eller förluster i tidigare perioder som påverkat kapitalet trots årets positiva resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 11 356 852 SEK till 15 416 521 SEK, en stark tillväxt på 35,3% som visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet avsevärt.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 30,8% trots stark omsättningstillväxt på 35,3%, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Eget kapital minskade med 4,6% vilket kan begränsa framtida expansionsmöjligheter
  • Kostnadsutvecklingen verkar ha varit ohälsosam i förhållande till intäktsutvecklingen

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 35,3% till 15 416 521 SEK vilket visar stark marknadsposition och tillväxtpotential
  • Soliditeten på 53,8% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till ytterligare investeringar
  • Tillgångarna ökade med 22,1% till 3 718 747 SEK vilket indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Omsättningen har haft en starkt stigande trend de senaste tre åren med en mer än tredubbling från 5 miljoner till över 15 miljoner SEK, vilket indikerar en betydande verksamhetsexpansion. Resultatet efter finansnetto har dock varit volatilt med en topp 2022 följd av en nedgång 2023, vilket tyder på att lönsamheten inte följt omsättningstillväxten i samma takt. Vinstmarginalen har samtidigt minskat från 22,6% till 11,6%, vilket bekräftar en försämrad lönsamhet trots högre omsättning. Eget kapital och soliditet har båda visat en nedåtgående trend sedan 2022, vilket pekar på en svagare kapitalstruktur. Den samlade bilden visar ett företag i stark tillväxt men med ökade utmaningar i att upprätthålla lönsamhet och finansiell stabilitet, vilket kan tyda på en osäker framtidsutsikt där företaget behöver återfå kontrollen över kostnaderna.