3 258 718 SEK
Omsättning
▲ 38,6%
708 298 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 99,6%
56,2%
Soliditet
Mycket God
21,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 211 258 SEK
Skulder:-933 492 SEK
Substansvärde:1 107 766 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den nästan fördubblade vinsten och den kraftiga ökningen av eget kapital indikerar en mycket lönsam verksamhet som effektivt omsätter ökad omsättning till resultat. Soliditeten på över 56% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Denna kombination av hög tillväxt och stark lönsamhet tyder på ett företag i en mycket positiv expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom traktorarbeten, grävning och transporter, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver investeringar i maskiner och fordon. Den starka tillväxten i detta segment indikerar god efterfrågan på entreprenadtjänster i regionen och effektiv kapitalanvändning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 354 783 SEK till 708 298 SEK, en ökning på 99,6% som indikerar utmärkt kostnadskontroll och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 56,2% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 610 891 SEK till 1 107 766 SEK, en tillväxt på 81,3% som främst drivs av den starka vinstutvecklingen och ger företaget god finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 351 198 SEK till 3 291 216 SEK, en tillväxt på 38,6% som visar på stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Hög tillväxttempo kan vara svårt att upprätthålla på lång sikt i en cyklisk bransch som entreprenad
  • Kapitalintensiv verksamhet kräver kontinuerliga investeringar för att underhålla maskinparken

Möjligheter

  • Mycket stark lönsamhet med 21,5% vinstmarginal ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Kraftig tillväxt i eget kapital på 81,3% ger möjlighet till expansion utan extern finansiering
  • Stark marknadsposition med omsättningstillväxt på 38,6% visar på god konkurrenskraft

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+38,6%), resultat (+99,6%), eget kapital (+81,3%) och tillgångar (+44,9%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar en mycket välskött verksamhet i stark tillväxtfas.