865 000 SEK
Omsättning
▼ 5,8%
285 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 448,1%
64%
Soliditet
Mycket God
32,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 635 191 SEK
Skulder:-558 484 SEK
Substansvärde:902 207 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Några väsentliga händelser har inte inträffat efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig förbättring av lönsamheten men samtidigt en minskning i omsättning och tillgångar. Den kraftiga resultatökningen på 448% trots lägre omsättning indikerar en betydande effektivisering eller kostnadsrationalisering. Den höga soliditeten på 64% ger ett stabilt fundament, men omsättningsminskningen på -5,8% är en varningssignal som kräver uppmärksamhet. Företaget verkar genomgå en omvandling där fokus ligger på lönsamhet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverkningsföretag (registrerat 1990) som utvecklar, tillverkar och säljer belysningsarmatur samt produkter till dentalindustrin. Denna kombination av B2B-marknader (dental) och konsumentmarknader (belysning) skapar en diversifierad verksamhetsmodell med potentiell stabilitet men också olika marknadscykler att hantera.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 52 000 SEK till 285 000 SEK, en ökning med 233 000 SEK (+448,1%). Denna enorma vinstförbättring trots lägre omsättning tyder på stark kostnadskontroll eller en förändring mot mer lönsamma produkter.

Soliditet: Soliditeten på 64,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 733 062 SEK till 902 207 SEK, en tillväxt med 169 145 SEK (+23,1%). Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 285 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 918 440 SEK till 879 579 SEK, en nedgång med 38 861 SEK (-5,8%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller strategisk nedskalning.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 38 861 SEK (-5,8%) indikerar potentiella utmaningar på försäljningsmarknaden eller konkurrenssituationen
  • Minskande tillgångar med 108 270 SEK (-6,2%) kan tyda på nedskärningar eller avveckling av verksamhetsområden
  • Den extremt höga vinstmarginalen på 32,4% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhetsutveckling med resultatökning på 233 000 SEK visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Mycket hög soliditet på 64,0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Kraftig ökning av eget kapital med 169 145 SEK stärker företagets finansiella grund