1 560 004 SEK
Omsättning
● 0%
609 822 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 65,7%
42,7%
Soliditet
Mycket God
39,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:11 153 132 SEK
Skulder:-6 288 857 SEK
Substansvärde:4 374 275 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med stabil omsättning men kraftigt sjunkande lönsamhet. Trots en mycket hög vinstmarginal på 39,1% har resultatet mer än halverats jämfört med föregående år. Den minskande tillgångsbasen kombinerat med ökande eget kapital tyder på en omstrukturering eller avyttringar. Företaget har en solid finansiell struktur med god soliditet, men den drastiska resultatnedgången är oroande och indikerar att lönsamheten i kärnverksamheten kan vara under press.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag som bedriver fastighets- och aktieförvaltning samt äger två dotterbolag inom husvagns- och husbilsbranschen. Denna diversifierade verksamhetsmodell innebär att resultatet kan påverkas av både fastighetsmarknaden, aktieportföljens utveckling och försäljningscykler i bilbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 1 775 815 SEK till 609 822 SEK, en minskning på 1 165 993 SEK. Denna försämring med 65,7% tyder på betydligt högre kostnader eller lägre intäkter från icke-operativ verksamhet, eftersom omsättningen var oförändrad.

Soliditet: En soliditet på 42,7% anses vara god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till totala tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 892 387 SEK till 4 374 275 SEK, en tillväxt på 481 888 SEK eller 12,4%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat, trots nedgång, har kvarförts i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen är i princip oförändrad på 1 560 004 SEK (2023) jämfört med 1 560 005 SEK (2022), vilket indikerar en stabil försäljningsvolym.

Huvudrisker

  • Resultatet har minskat med 65,7% trots oförändrad omsättning, vilket är en mycket stark varningssignal för lönsamheten.
  • Totala tillgångar har minskat med 1 737 038 SEK till 11 153 132 SEK, vilket kan tyda på avyttringar eller nedskrivningar i tillgångsbasen.
  • Den drastiska resultatnedgången från 1 775 815 SEK till 609 822 SEK utgör den största enskilda risken för företagets framtida utveckling.

Möjligheter

  • Eget kapital har stärkts med 12,4% till 4 374 275 SEK, vilket ger ett bättre skydd mot nedgångar.
  • Mycket hög vinstmarginal på 39,1% visar att företaget fortfarande är mycket lönsamt trots nedgången.
  • God soliditet på 42,7% ger företaget finansiell styrka och möjlighet att investera eller ta lån till förmånliga villkor.