683 283 SEK
Omsättning
▲ 28,7%
161 499 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 52,7%
55,8%
Soliditet
Mycket God
23,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-20

Substansvärdering

Tillgångar:457 684 SEK
Skulder:-175 666 SEK
Substansvärde:152 018 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 23,6% kombinerat med en soliditet på 55,8% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den starka tillväxten i både omsättning (+28,7%) och resultat (+52,7%) pekar på en framgångsrik verksamhetsutveckling och effektiv kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tapetserarverksamhet, renovering av möbler samt konsultverksamhet inom styr- och reglerområdet. Denna kombination av hantverksbaserade tjänster och specialistkonsulting förklarar den höga vinstmarginalen, då sådana verksamheter ofta har låga materialkostnader i förhållande till arbetsintäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 105 735 SEK till 161 499 SEK, en ökning med 55 764 SEK eller 52,7%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 55,8% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 127 412 SEK till 152 018 SEK, en tillväxt på 24 606 SEK eller 19,3%. Denna ökning beror främst på att större delen av årets vinst har reinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 531 033 SEK till 683 301 SEK, en tillväxt på 152 268 SEK eller 28,7%. Detta visar en stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet kan vara beroende av enskilda nyckelpersoners kompetens och nätverk
  • Konsultverksamheten inom styr- och reglerområdet kan vara konjunkturkänslig
  • Tillgångstillväxten på 36,5% är högre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera lägre kapitaleffektivitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i både omsättning (+28,7%) och resultat (+52,7%) visar på god marknadsposition
  • God soliditet på 55,8% ger utrymme för strategiska investeringar och eventuell expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+28,7%), resultat (+52,7%), eget kapital (+19,3%) och tillgångar (+36,5%). Den exceptionellt höga vinstmarginalen klassificeras som 'Mycket Hög', vilket tillsammans med den goda soliditeten pekar på ett mycket välskött företag med stark finansiell hälsa.