1 127 000 SEK
Omsättning
▼ 35,4%
159 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 53,8%
55%
Soliditet
Mycket God
8,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 065 070 SEK
Skulder:-1 177 301 SEK
Substansvärde:1 233 309 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har sjunkit med 35% i förhåkllande till föregående år p.g.a väderförhållande som påverkat årets spannmålskörd negativt

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har sjunkit med 35% i förhållande till föregående år på grund av väderförhållande som påverkat årets spannmålskörd negativt

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning men samtidigt starka tecken på finansiell stabilitet och kapitaltillväxt. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-35,4%) och resultat (-53,8%) indikerar en svår period, vilket förklaras av externa faktorer som ogynnsamma väderförhållanden. Trots detta har företaget lyckats stärka sin balansräkning avsevärt med en tillgångstillväxt på 20,6% och en ökning av eget kapital med 12,4%. Den höga soliditeten på 55,0% visar att företaget är väl kapitaliserat och har god motståndskraft mot nedgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom jordbrukssektorn med fokus på spannmålsodling, baserat på omnämnandet av att väderförhållanden påverkat spannmålskörden. Detta är ett etablerat företag som har varit registrerat sedan 2005, vilket innebär att det har över 15 års erfarenhet i branschen. Verksamheten är sannolikt väderberoende och priskänslig på internationella råvarumarknader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 344 000 SEK till 159 000 SEK, en minskning på 185 000 SEK. Denna kraftiga resultatnedgång på 53,8% visar att företaget har haft svårt att anpassa kostnaderna till den lägre omsättningen.

Soliditet: En soliditet på 55,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet för jordbruk. Detta indikerar att företaget är lånebetalningsdugligt och har god finansiell stabilitet, vilket ger ett starkt skydd mot obetalda skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 097 330 SEK till 1 233 309 SEK, en positiv förbättring med 135 979 SEK eller 12,4%. Denna ökning, trots det sämre resultatet, kan tyda på att ägarna har reinvesterat i företaget eller att det finns omvärderingar av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 2 054 491 SEK till 1 924 016 SEK, en minskning på 130 475 SEK eller 6,4%. Denna nedgång, i kombination med den redan beräknade omsättningstillväxten på -35,4% från föregående år, visar en tydlig negativ trend i försäljningen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 35,4% visar sårbarhet för externa faktorer som väder och klimatförändringar.
  • Resultatet har mer än halverats (-53,8%), vilket indikerar problem med lönsamheten vid lägre försäljningsvolym.
  • Verksamheten är starkt beroende av ogynnsamma väderförhållanden som direkt påverkar skörden och därmed intäkterna.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 55,0% ger utrymme för att ta lån till investeringar eller klara av flera svåra år.
  • Tillgångarna har ökat med över 20% till 3 065 070 SEK, vilket visar en stärkt balansräkning och potentiell kapacitet för framtida tillväxt.
  • Eget kapital på 1 233 309 SEK ger en finansiell buffert för att investera i ny teknik eller diversifiering för att minska väderberoendet.