259 000 SEK
Omsättning
▼ 59,5%
172 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 68%
92%
Soliditet
Mycket God
66,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
210 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-17

Substansvärdering

Tillgångar:565 696 SEK
Skulder:-45 442 SEK
Substansvärde:520 254 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång i samtliga nyckeltal under 2023, vilket indikerar en allvarlig försämring av den finansiella hälsan. Trots en mycket hög vinstmarginal på 66.2% har både omsättning och resultat mer än halverats jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 92.0% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba nedgången i eget kapital och tillgångar är oroande. Företaget verkar befinna sig i en fas av kraftig avveckling eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet som kontrollansvarig för byggprojekt samt inom bygg- och projektledning. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i byggbranschen, vilket kan förklara de stora variationerna i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 537 000 SEK till 172 000 SEK, en minskning på 68.0%. Trots den höga vinstmarginalen visar detta på en dramatisk försämring av lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 92.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lite belånat. Detta ger en god finansiell buffert trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 605 430 SEK till 520 254 SEK, en nedgång på 14.1%. Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 639 844 SEK till 259 119 SEK, en nedgång på 59.5%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter, troligen på grund av färre projekt eller lägre omsättning per projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 59.5% indikerar risk för avveckling av verksamheten
  • Resultatnedgång med 68.0% visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital på 14.1% försvagar företagets finansiella styrka

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 92.0% ger goda förutsättningar att klara av en nedgångsperiod
  • Hög vinstmarginal på 66.2% visar att verksamheten kan vara lönsam vid tillräcklig omsättning
  • Eget kapital på 520 254 SEK ger möjlighet till investeringar för att vända trenden

Trendanalys

Alla trender visar tydlig försämring: omsättning (-59.5%), resultat (-68.0%), eget kapital (-14.1%) och tillgångar (-20.9%). Denna konsekvent negativa utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en strukturell nedgång snarare än en tillfällig svacka. Företaget behöver genomgripande åtgärder för att vända den negativa trenden.