1 970 112 SEK
Omsättning
▲ 13,5%
452 909 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,9%
91,3%
Soliditet
Mycket God
23%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 407 921 SEK
Skulder:-74 870 SEK
Substansvärde:1 103 051 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2025) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och sund ekonomisk utveckling med starka nyckeltal. Det uppvisar en mycket hög vinstmarginal på 23.0% och en exceptionellt hög soliditet på 91.3%, vilket indikerar ett lågt belånat företag med god finansiell styrka. Alla viktiga parametrar - omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar - visar positiv tillväxt, vilket pekar på ett välskött företag i en expansiv fas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom träning, gym, kostrådgivning och hälsorådgivning. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av återkommande intäkter från medlemsavgifter och personlig träning, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen och stabila tillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 435 997 SEK till 452 909 SEK, en tillväxt på 3.9% som visar på fortsatt lönsamhet trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 91.3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lågt belånat, vilket ger stor finansiell flexibilitet och låg risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 063 046 SEK till 1 103 051 SEK, en tillväxt på 3.8% som huvudsakligen kan härledas till årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 737 218 SEK till 1 970 112 SEK, en tillväxt på 13.5% som visar på framgångsrik kundförvärv och/ör prissättning.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 3.9% ligger betydligt lägre än omsättningstillväxten på 13.5%, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på nya verksamheter
  • Företagets verksamhet inom hälsa och träning kan vara konjunkturkänslig vid ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 13.5% visar på efterfrågan och möjlighet till ytterligare expansion
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 91.3% ger utrymme för investeringar i ny utrustning eller lokaler utan extern finansiering
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 23.0% indikerar en effektiv verksamhetsmodell med god prissättning

Trendanalys

Företaget visar en stark positiv utveckling med genomgående förbättringar i de flesta nyckeltal. Omsättningen har ökat kraftigt med över 70% sedan 2022, och vinsten har mer än fördubblats under samma period. Vinstmarginalen har förbättrats avsevärt från 13,2% till cirka 24%, vilket indikerar ökad lönsamhet. Eget kapital har nästan fördubblats och soliditeten har stärkts markant från 61% till över 90%, vilket visar ett mycket stabilt kapitalunderlag. Tillgångarna ökar successivt, vilket tyder på kontinuerliga investeringar i verksamheten. Trenderna pekar på ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell styrka som sannolikt kan fortsätta sin positiva utveckling, även om vinstmarginalens lilla nedgång 2025 kan vara ett område att bevaka.