910 707 SEK
Omsättning
▼ 14,5%
248 670 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 61,4%
67,1%
Soliditet
Mycket God
27,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-22

Substansvärdering

Tillgångar:8 812 672 SEK
Skulder:-2 834 547 SEK
Substansvärde:5 678 125 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en betydande omsättningsminskning men samtidigt en kraftig resultatförbättring. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,3% indikerar en effektiv kostnadskontroll eller en förändrad verksamhetsmodell. Soliditeten på 67,1% är exceptionellt stark och ger företaget god finansiell stabilitet trots den minskade omsättningen. Detta kan tyda på en strategisk omställning där företaget fokuserar på mer lönsamma uppdrag istället för volym.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom elkonstruktioner och automatisering av industri, en verksamhet som typiskt kräver högt specialiserad kompetens och ger relativt höga marginaler. Ett etablerat företag sedan 1998 borde ha en stabil kundbas och specialistkompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 154 069 SEK till 248 670 SEK, en ökning med 94 601 SEK (+61,4%). Denna kraftiga förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadseffektivisering eller högre marginaler på kvarvarande uppdrag.

Soliditet: Soliditeten på 67,1% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade något från 5 767 217 SEK till 5 678 125 SEK, en nedgång på 89 092 SEK (-1,5%). Trots det goda resultatet kan detta tyda på utdelning till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 065 686 SEK till 910 707 SEK, en nedgång på 154 979 SEK (-14,5%). Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 14,5% kan vara problematisk på längre sikt trots god lönsamhet
  • Beroende av ett begränsat antal större kunder eller projekt kan skapa sårbarhet
  • Minskande eget kapital trots starkt resultat kan indikera uttag som begränsar reinvestitionsmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med 27,3% vinstmarginal ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Mycket hög soliditet på 67,1% ger utrymme för strategiska satsningar eller expansion
  • Tillgångstillväxt på 2,8% visar att företaget fortsatt investerar i verksamheten trots lägre omsättning

Trendanalys

Blandade trender med tydlig försämring i omsättning (-14,5%) men samtidigt stark förbättring i resultat (+61,4%). Den paradoxala utvecklingen med minskad omsättning men ökad lönsamhet kan tyda på en strategisk omprioritering eller effektivisering. Tillgångarna växer (+2,8%) vilket indikerar fortsatta investeringar i verksamheten.