891 000 SEK
Omsättning
▲ 0,2%
326 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 37,6%
48%
Soliditet
Mycket God
36,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 144 441 SEK
Skulder:-599 656 SEK
Substansvärde:544 785 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en intressant blandning av positiva och negativa trender. Trots en liten minskning i omsättning från 950 424 SEK till 892 401 SEK har företaget lyckats öka sitt resultat avsevärt med 37,5% till 326 000 SEK. Den mycket höga vinstmarginalen på 36,5% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet. Soliditeten på 48% är stark och eget kapital har ökat till 544 785 SEK. Den minskande tillgångsmängden på -8,7% till 1 144 441 SEK kan tyda på en avveckling av mindre lönsamma tillgångar eller en effektivisering av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med däck och fordonsreservdelar, uthyrning av byggmaskiner och verktyg, samt konsultverksamhet inom fjärrvärme- och biobränslepannor med tekniskt underhåll. Den breda verksamhetsprofilen med både handel, uthyrning och tjänster ger diversifiering men kräver även bred kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade kraftigt med 89 000 SEK från 237 000 SEK till 326 000 SEK (+37,5%), vilket visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 48,0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 58 023 SEK från 486 762 SEK till 544 785 SEK (+11,9%), vilket främst beror på årets starka resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 58 023 SEK från 950 424 SEK till 892 401 SEK (-6,1%), vilket kan tyda på minskad försäljning eller en strategisk inriktning på mer lönsamma områden.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 58 023 SEK kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan på vissa verksamhetsområden
  • Minskande tillgångar på 109 524 SEK kan påverka företagets operativa kapacitet på sikt om trenden fortsätter

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 36,5% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Stark soliditet på 48% ger goda möjligheter till framtida finansiering och expansion
  • Resultatökning på 89 000 SEK visar på god förmåga att generera avkastning trots lägre omsättning

Trendanalys

Företaget visar starka lönsamhetstrender med ökande resultat och eget kapital, men varningssignaler i form av minskad omsättning och tillgångar. Den övergripande trenden är positiv med fokus på lönsamhet snarare än volymtillväxt.