5 518 631 SEK
Omsättning
▼ 22,1%
1 097 064 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,3%
65%
Soliditet
Mycket God
19,9%
Vinstmarginal
Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-14

Substansvärdering

Tillgångar:2 131 664 SEK
Skulder:-686 051 SEK
Substansvärde:1 160 613 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämringar i både omsättning och resultat, trots att det är ett etablerat företag sedan 1987. Den höga vinstmarginalen på 19.9% och soliditeten på 65.0% indikerar dock att företaget fortfarande är lönsamt och finansiellt stabilt. Situationen tyder på ett företag som möter utmaningar i sin marknad men som har goda marginaler att möta dessa med.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet och systemutveckling inom dataområdet samt reklam och marknadsföring. Denna verksamhetsmodell är typiskt projektbaserad och kundberoende, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning som visats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 411 914 SEK till 1 097 064 SEK, en minskning på 22.3%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget behålla en hög lönsamhet tack vare kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 65.0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 376 687 SEK till 1 160 613 SEK, en nedgång på 15.7%. Denna minskning beror främst på att resultatet inte var tillräckligt högt för att kompensera för eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 109 694 SEK till 5 518 631 SEK, en nedgång på 22.1%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter, troligen på grund av färre eller mindre kundprojekt.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 22.1% riskerar att äta upp de goda resultatmarginalerna om den fortsätter.
  • Minskande eget kapital på 15.7% begränsar företagets investeringsmöjligheter och buffert mot oförutsedda händelser.
  • Branschens konkurrens och kundernas budgettryck kan fortsätta pressa på intäktsunderlaget.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 19.9% ger utrymme för investeringar i marknadsföring eller kompetensutveckling.
  • Exceptionellt stark soliditet på 65.0% ger möjlighet till strategiska investeringar eller att utnyttja affärsmöjligheter i en svag konjunktur.
  • Stabil tillgångstillväxt på 0.5% trots nedgång visar på god operativ kontroll och att företaget inte har tappat sin kapacitet.