239 000 SEK
Omsättning
▼ 5,5%
80 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,1%
92%
Soliditet
Mycket God
20,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 644 067 SEK
Skulder:-93 605 SEK
Substansvärde:1 350 978 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka finansiella grundförhållanden men negativa rörelsetrender. Den mycket höga soliditeten på 92% och den starka vinstmarginalen på 20.3% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet. Emellertid visar både omsättning och resultat negativ tillväxt, vilket tyder på att företaget möter utmaningar i sin verksamhetsutveckling trots att det är etablerat sedan 2010. Den ökande kapitalbasen och tillgångstillväxten är positiva tecken på långsiktig stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom idrottshallar och relaterad verksamhet, vilket tyder på en verksamhet med fasta tillgångar och sannolikt låga omsättningssiffror jämfört med tillgångsvärden. Detta förklarar den höga soliditeten och den relativt låga omsättningen på 395 984 SEK jämfört med tillgångar på 1 644 067 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 91 000 SEK till 80 000 SEK, en minskning på 11 000 SEK eller -12.1%. Trots nedgången kvarstår en anmärkningsvärt hög vinstmarginal på 20.3%.

Soliditet: Soliditeten på 92.0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 280 022 SEK till 1 350 978 SEK, en tillväxt på 70 956 SEK eller +5.5%. Denna ökning kommer främst från årets vinst som ackumulerats i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 395 000 SEK till 395 984 SEK, en minimal förändring på endast 984 SEK men som ändå klassificeras som en negativ tillväxt på -5.5%. Detta indikerar stagnation eller lätt nedgång i verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på -5.5% trots att företaget är etablerat sedan 2010 kan indikera marknadsutmaningar eller minskat kundunderlag
  • Resultatnedgång på -12.1% är betydande och kan påverka framtida investeringsmöjligheter om trenden fortsätter
  • Stagnation i omsättningstillväxt kan begränsa företagets expansionsmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 92.0% ger utrymme för framtida investeringar utan behov av extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 20.3% visar att verksamheten är effektivt driven trots omsättningsminskning
  • Tillgångstillväxt på +3.0% till 1 644 067 SEK indikerar fortsatt investeringar i företagets infrastruktur
  • Eget kapital ökade med 70 956 SEK till 1 350 978 SEK, vilket stärker företagets långsiktiga stabilitet