11 862 000 SEK
Omsättning
▲ 38,5%
1 501 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 381,1%
60%
Soliditet
Mycket God
12,7%
Vinstmarginal
Hög
750 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-26

Substansvärdering

Tillgångar:5 650 747 SEK
Skulder:-2 101 690 SEK
Substansvärde:2 704 843 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Den dramatiska resultatförbättringen på 381,1% kombinerat med en hög vinstmarginal på 12,7% och soliditet på 60,0% indikerar ett mycket hälsosamt företag i stark tillväxtfas. Tillväxten i både omsättning och resultat är imponerande och företaget har mer än fördubblat sitt eget kapital på ett år, vilket skapar goda förutsättningar för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Levins Traktortjänst AB är ett etablerat företag som sedan 2007 bedriver handel med och reparation av traktor- och entreprenadmaskiner, tävlingsfordon samt lackeringsarbeten. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av lager och verktyg, vilket gör den starka soliditeten särskilt betydelsefull.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 312 000 SEK till 1 501 000 SEK, en ökning på 381,1% som indikerar effektiviserad verksamhet och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 60,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 747 113 SEK till 2 704 843 SEK, en tillväxt på 54,8% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 597 762 SEK till 11 864 986 SEK, en tillväxt på 38,5% som visar stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets expansion har lett till ökade tillgångar som kräver kontinuerlig förvaltning
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i bygg- och lantbrukssektorn

Möjligheter

  • Den höga soliditeten ger utrymme för ytterligare expansion och investeringar
  • Stark vinstmarginal på 12,7% visar på konkurrensfördelar som kan utnyttjas vid fortsatt tillväxt
  • Företaget har bevisad förmåga att skala upp verksamheten effektivt med bibehållen lönsamhet

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt (+38,5%), resultattillväxt (+381,1%), eget kapital tillväxt (+54,8%) och tillgångstillväxt (+51,6%). Detta indikerar en mycket positiv utveckling där företaget inte bara växer i omsättning utan också blir betydligt mer lönsamt och finansierar sin tillväxt genom eget kapital.