1 850 911 SEK
Omsättning
▼ 19%
406 010 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,2%
33,8%
Soliditet
God
21,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 860 185 SEK
Skulder:-2 557 235 SEK
Substansvärde:1 302 950 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseprestanda men starka tecken på finansiell styrka. Omsättningen har minskat med 19% och resultatet med 29%, vilket indikerar en svårare period för verksamheten. Samtidigt har eget kapital ökat kraftigt med 33% och soliditeten förbättrats till en mycket respektabel nivå på 33,8%. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,9% visar att företaget är effektivt och lönsamt trots minskad omsättning. Företaget verkar ha genomgått en omstrukturering där fokus legat på att stärka balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver restaurangverksamhet i Gotlands kommun. Restaurangbranschen är känd för att vara konjunkturkänslig med konkurrensutsatta marginaler. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,9% är ovanligt stark för branschen och tyder på en välskött verksamhet med god kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 573 313 SEK till 406 010 SEK, en minskning med 167 303 SEK (-29,2%). Trots denna nedgång kvarstår ett mycket starkt resultat i förhållande till omsättningen, vilket visar på god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 33,8% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur. Detta innebär att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett gott skydd mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 980 374 SEK till 1 302 950 SEK, en tillväxt med 322 576 SEK (+32,9%). Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 288 994 SEK till 1 850 911 SEK, en nedgång med 438 083 SEK (-19,0%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förändrad verksamhetsinriktning eller att företaget valt bort mindre lönsamma delar av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning på -19,0% kan vara problematisk om trenden fortsätter
  • Resultatet sjönk med 29,2% trots mycket hög vinstmarginal, vilket visar på sårbarhet vid försämrade försäljningsvillkor
  • Restaurangbranschens konjunkturkänslighet utgör en ytterligare risk i osäkra tider

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,9% ger utrymme för investeringar och prispåverkan
  • Kraftigt ökad soliditet och eget kapital med 322 576 SEK ger finansiell styrka för framtida expansion
  • Tillgångstillväxt på +7,4% visar att företaget fortsätter investera i verksamheten trots lägre omsättning

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i rörelse (omsättning -19,0%, resultat -29,2%) men starkt positiva trender i balansräkning (eget kapital +32,9%, tillgångar +7,4%). Denna kombination tyder på att företaget prioriterat finansiell stabilitet och lönsamhet framför omsättningstillväxt, möjligen genom en omstrukturering eller fokusering på mer lönsamma delar av verksamheten.