5 050 536 SEK
Omsättning
▲ 16,4%
1 658 907 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 140,1%
33,4%
Soliditet
God
32,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 617 410 SEK
Skulder:-5 073 779 SEK
Substansvärde:2 543 631 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under året köpt andelar i intressebolaget Specialized Trailers & Cranes Sweden AB, 559409-9797.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har köpt andelar i intressebolaget Specialized Trailers & Cranes Sweden AB, vilket kan indikera en strategisk expansion eller diversifiering av verksamheten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark lönsamhetsutveckling med exceptionellt hög vinstmarginal på 32,9%, vilket är ovanligt i transportbranschen. Trots en måttlig omsättningstillväxt på 16,4% har resultatet mer än fördubblats (+140,1%), vilket indikererar effektiviseringsvinster eller förbättrad prissättning. Eget kapital har ökat kraftigt med 72,1%, vilket stärker företagets finansiella bas. Den minskande tillgångsmängden (-10,7%) kombinerat med ökad lönsamhet tyder på en omstrukturering eller försäljning av tillgångar som genererat kapital. Soliditeten på 33,4% är acceptabel men inte exceptionellt hög för branschen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transporttjänster och uthyrning av transportfordon med säte i Strängnäs. Branschen är kapitalintensiv med höga investeringskostnader i fordonspark och utrustning. Typiskt för branschen är låga vinstmarginaler, vilket gör företagets nuvarande 32,9% vinstmarginal exceptionellt stark.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 690 835 SEK till 1 658 907 SEK, en ökning med 968 072 SEK eller 140,1%. Denna extraordinära resultatförbättring överstiger omsättningstillväxten markant.

Soliditet: Soliditeten på 33,4% innebär att ungefär en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå men ligger under branschideal på 40-50% för transportföretag.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 477 790 SEK till 2 543 631 SEK, en ökning med 1 065 841 SEK. Denna ökning motsvarar huvudsakligen årets vinst och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 339 658 SEK till 5 050 536 SEK, en ökning med 710 878 SEK eller 16,4%. Detta visar en stabil tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 33,4% är något låg för en kapitalintensiv transportverksamhet och kan begränsa låneförmågan
  • Minskande tillgångar på 10,7% kan indikera försäljning av produktionsmedel som kan påverka framtida kapacitet
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 32,9% ger stark kassaflöde för framtida investeringar
  • Kraftig ökning av eget kapital med 72,1% skapar goda förutsättningar för expansion
  • Förvärvet av andelar i Specialized Trailers & Cranes Sweden AB kan öppna nya marknader eller synergier

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom lönsamhet och kapitalstyrka, med en neutral till positiv omsättningstrend. Den negativa tillgångstrenden kräver monitorering men kan vara en del av en strategisk omstrukturering.