1 061 000 SEK
Omsättning
▼ 17,7%
122 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 122,5%
53,3%
Soliditet
Mycket God
11,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:415 189 SEK
Skulder:-194 013 SEK
Substansvärde:221 176 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2025) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande minskning i omsättning har företaget lyckats vända ett stort förlustår till en vinst och stärkt sitt eget kapital markant. Soliditeten är god på 53,3%, vilket ger företaget en stabil finansiell bas. Denna kombination av lägre omsättning men högre lönsamhet kan tyda på en omstrukturering eller effektivisering av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med livsmedel och mossa samt import och export av dessa varor i Vansbro kommun. Med ett registreringsår 1998 är detta ett etablerat företag som verkar i en specifik nischmarknad. Handel med livsmedel och mossa är en unik kombination som kan innebära säsongsbetonade variationer i försäljningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 542 000 SEK till en vinst på 122 000 SEK, en förbättring på 122,5%. Denna vändning är imponerande och visar på förbättrad lönsamhet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 53,3% är god och ligger över branschgenomsnitt för de flesta näringar. Detta innebär att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 98 928 SEK till 221 176 SEK, en tillväxt på 123,6%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 288 728 SEK till 1 061 302 SEK, en nedgång på 17,7%. Denna minskning kan tyda på mindre försäljningsvolym, prissänkningar eller förändringar i produktmix.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 17,7% kan tyda på minskad marknadsandel eller efterfrågan
  • Företagets omsättning på 1 061 302 SEK är relativt låg för ett etablerat företag
  • Den dramatiska omsättningsminskningen måste övervakas noga för att säkerställa att det inte är en långsiktig trend

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring från förlust till vinst visar på effektiv kostnadskontroll
  • Stark tillväxt i eget kapital på 123,6% ger bättre finansiell stabilitet
  • God soliditet på 53,3% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Vinstmarginal på 11,5% klassificeras som hög, vilket indikerar god lönsamhet i nuvarande verksamhet

Trendanalys

Företaget visar en tydlig volatilitet i sin utveckling under de senaste tre åren. Omsättningen har minskat kraftigt från en topp på 1,8 miljoner SEK 2023 till 1,1 miljoner 2025, vilket indikerar en avsevärd nedgång i försäljning. Resultatutvecklingen är extremt ostadig, med en svår förlust 2024 följd av en återhämtning till vinst 2025, vilket visar på en sårbar lönsamhet. Företagets finansiella styrka har försvagats avsevärt, vilket syns i eget kapital och soliditet som båda rasade dramatiskt 2024 men har visat en del återhämtning 2025. Denna mönster av stor osäkerhet och kraftiga svängningar tyder på en verksamhet med betydande utmaningar vad gäller stabil tillväxt och kontinuerlig lönsamhet, vilket pekar mot en fortsatt oförutsägbar framtid.