8 654 000 SEK
Omsättning
▲ 1 912,6%
1 253 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13 822,2%
28,7%
Soliditet
God
14,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 647 138 SEK
Skulder:-2 599 177 SEK
Substansvärde:1 047 961 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under året utökat sin verksamhet med fler anställda, vilket gjort att nettoomsättningen ökat markant från föregående år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har under året utökat sin verksamhet med fler anställda
  • Personalexpansionen har direkt lett till en markant ökning av nettoomsättningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2023 med en omsättningsökning på över 1 900% och en resultatökning på över 13 800%. Denna dramatiska förbättring indikerar att företaget har genomgått en betydande expansion, sannolikt genom att etablera sig på marknaden och skaffa fler kunduppdrag. Den höga vinstmarginalen på 14,5% visar att verksamheten är lönsam trots snabb tillväxt. Soliditeten på 28,7% är acceptabel men bör förbättras för att säkerställa långsiktig stabilitet. Överlag befinner sig företaget i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom skogsbrukssektorn och utför avverkningstjänster med skogsmaskiner, inklusive gallring. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket syns i den höga tillgångstillväxten på 290,4%. Verksamheten är kapitalintensiv men kan generera stabila intäkter från långsiktiga kontrakt med skogsägare och skogsbolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 9 000 SEK till 1 253 000 SEK, en ökning med 1 244 000 SEK eller +13822,2%. Den höga vinstmarginalen visar att företaget lyckats skalera upp verksamheten lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 28,7% är acceptabel för ett tillväxtföretag men ligger under branschgenomsnittet för etablerade företag. Det indikerar att företaget till stor del finansieras med skulder, vilket är typiskt under expansionsfasen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 56 939 SEK till 1 047 961 SEK, en förbättring med 991 022 SEK eller +1740,5%. Denna starka tillväxt beror främst på årets goda resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 429 807 SEK till 8 654 209 SEK, en ökning med 8 224 402 SEK eller +1912,6%. Denna extremt höga tillväxt indikerar att företaget har etablerat sig på marknaden och tagit emot betydligt fler uppdrag.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten medför risk för kvalitetsproblem eller operativa svårigheter vid hantering av expanderad verksamhet
  • Relativt låg soliditet på 28,7% gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Stor beroende av fortsatt hög efterfrågan på skogstjänster, vilket kan vara cykliskt

Möjligheter

  • Exceptionell tillväxtpotential baserad på redan visad förmåga att expandera verksamheten
  • Hög vinstmarginal på 14,5% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Stark marknadsposition inom nischad verksamhet med potentiellt långsiktiga kundrelationer

Trendanalys

Alla nyckeltal visar extremt starka positiva trender: omsättning (+1912,6%), resultat (+13822,2%), eget kapital (+1740,5%) och tillgångar (+290,4%). Denna konsistenta förbättring över alla områden indikerar en mycket framgångsrik expansionsstrategi och starkt marknadsutnyttjande.