2 145 689 SEK
Omsättning
▲ 2,9%
41 902 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 46,7%
41,5%
Soliditet
Mycket God
2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 097 644 SEK
Skulder:-638 122 SEK
Substansvärde:437 540 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva resultatförbättringar men samtidigt oroande tecken på minskade tillgångar. Den starka resultattillväxten på 46,7% är imponerande och visar på förbättrad lönsamhet, men den låga vinstmarginalen på endast 1,9% indikerar att företaget fortfarande arbetar med smala marginaler. Soliditeten på 41,5% är dock god och ger företaget en stabil finansieringsbas. Minskande tillgångar trots ökad omsättning kan tyda på effektiviseringar eller avveckling av mindre lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver vägtransporter, snöröjning och reparationer av maskiner, vilket är en verksamhet med typisvis höga driftskostnader och kapitalintensiva investeringar i fordonspark och utrustning. Branschen är ofta konjunkturkänslig och priskänslig, vilket förklarar den låga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 28 569 SEK till 41 902 SEK, en ökning på 46,7% som indikerar bättre kostnadskontroll eller förbättrad prissättning trots den låga totala vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 41,5% är god och ligger över branschgenomsnittet för transportföretag, vilket ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 395 159 SEK till 437 540 SEK, en tillväxt på 10,7% som främst drivs av årets vinst och visar på en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 085 601 SEK till 2 145 689 SEK, en måttlig tillväxt på 2,9% som visar en stabil kundbas men begränsad expansion.

Huvudrisker

  • Mycket låg vinstmarginal på endast 1,9% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress
  • Minskande tillgångar från 1 120 618 SEK till 1 097 644 SEK kan indikera underinvesteringar i framtidskapacitet
  • Begränsad omsättningstillväxt på 2,9% visar på utmaningar med att expandera verksamheten

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 46,7% visar på potential för ytterligare lönsamhetsförbättringar
  • God soliditet på 41,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stadig ökning av eget kapital med 10,7% stärker företagets finansiella grund

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom lönsamhet (resultattillväxt +46,7%) och kapitalstyrka (eget kapital tillväxt +10,7%), men negativ trend inom tillgångsutveckling (-2,0%). Den måttliga omsättningstillväxten (+2,9%) kombinerat med stark resultatförbättring tyder på effektiviseringsåtgärder snarare än organisk tillväxt.