2 388 000 SEK
Omsättning
▲ 44,5%
871 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 148,9%
85%
Soliditet
Mycket God
36,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-01

Substansvärdering

Tillgångar:6 429 865 SEK
Skulder:-209 142 SEK
Substansvärde:5 466 553 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxttakt. Soliditeten på 85% är extremt robust och indikerar ett företag med minimal skuldsättning. Den kombinerade tillväxten i omsättning (+44,5%) och resultat (+148,9%) pekar på en mycket framgångsrik verksamhet som inte bara ökar sina intäkter utan också förbättrar sin lönsamhetseffektivitet avsevärt. Företaget befinner sig i en stark expansionfas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver smides- och reparationsverksamhet med säte i Kristianstad. Denna typ av verksamhet är typiskt sett kundnära och projekthanterad, vilket gör den starka resultatutvecklingen särskilt anmärkningsvärd då det kräver effektiv resursstyrning och prissättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 350 000 SEK till 871 000 SEK, en ökning med 521 000 SEK eller 148,9%. Denna extremt höga resultattillväxt indikerar både volymökning och förbättrad lönsamhet per krona omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 85,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimalt beroende av extern finansiering. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 984 801 SEK till 5 466 553 SEK, en tillväxt på 481 752 SEK eller 9,7%. Denna ökning är i linje med årets starka resultat och visar på en sund kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 656 137 SEK till 2 387 590 SEK, en tillväxt på 731 453 SEK eller 44,5%. Detta visar en mycket stark försäljningsutveckling som överträffar branschgenomsnittet betydligt.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Hög koncentration av verksamhet inom smide och reparation kan skapa sårbarhet vid branschspecificka nedgångar
  • Stark tillväxt kan kräva ytterligare investeringar i kapacitet och personal som kan påverka likviditet kortvarigt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 36,5% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 85% ger excellent kapacitet för att finansiera tillväxt genom eget kapital
  • Befintlig tillgångsbas på 6 429 865 SEK ger god foundation för fortsatt verksamhetsexpansion
  • Impulerande resultatutveckling visar på en verksamhet med stark konkurrensfördel och differentiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+44,5%), resultat (+148,9%), eget kapital (+9,7%) och tillgångar (+11,0%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i accelererande tillväxtfas med ökande lönsamhet och kapitalstyrka. Trenderna är exceptionellt positiva över samtliga dimensioner.