229 952 SEK
Omsättning
▼ 26,7%
83 132 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 42,2%
25%
Soliditet
God
36,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 614 675 SEK
Skulder:-1 188 887 SEK
Substansvärde:333 788 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på konjunkturella utmaningar men samtidigt god lönsamhet och förbättrat eget kapital. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-26.7%) och resultat (-42.2%) indikerar en svårare marknadsituation, sannolikt påverkad av den ekonomiska omvärlden. Trots detta uppvisar bolaget en exceptionellt hög vinstmarginal på 36.1%, vilket visar på effektiv kostnadskontroll. Den positiva utvecklingen av eget kapital (+17.2%) är en stark indikator på att företaget klarar av att generera kapital trots svagare försäljning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeri- och transportverksamhet, uthyrning av transportredskap, försäljning av byggmaterial samt fastighetsförvaltning. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell gör bolaget sårbart för flera marknadssegment samtidigt, vilket kan förklara den kraftiga omsättningsnedgången i en period av ekonomisk avmattning som troligtvis drabbat både transportsektorn och byggbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 143 747 SEK till 83 132 SEK, en minskning med 60 615 SEK eller 42.2%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett positivt resultat, vilket är anmärkningsvärt givet den stora omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 25.0% är acceptabel men inte hög för en bransch som kräver stor kapitalbindning i fordon och fastigheter. Det indikerar att företaget är beroende av lånade medel för att finansiera sin verksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 284 877 SEK till 333 788 SEK, en förbättring med 48 911 SEK eller 17.2%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 83 132 SEK har tillförts kapitalet, vilket är en positiv signal trots svagare rörelseresultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 313 551 SEK till 229 952 SEK, en nedgång med 83 599 SEK eller 26.7%. Detta är en betydande försämring som tyder på minskad efterfrågan eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 26.7% visar på sårbarhet i företagets kundbas eller marknadssegment
  • Resultatet halverades nästan med en minskning på 42.2%, vilket påverkar företagets kapitalgenerering
  • Tillgångarna minskade med 5.0% till 1 614 675 SEK, vilket kan indikera nedskrivningar eller försäljning av tillgångar
  • Relativt låg soliditet på 25.0% begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 36.1% visar på stark kostnadskontroll och effektiv verksamhetsstyrning
  • Eget kapital ökade med 17.2% till 333 788 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas
  • Diversifierad verksamhet (transport, byggmaterial, fastigheter) ger möjlighet till stabilisering när en marknad återhämtar sig
  • Positivt resultat trots svår marknad visar på företagets resilience och anpassningsförmåga

Trendanalys

Företaget befinner sig i en nedgångsfas med tydliga negativa trender i omsättning och resultat, men med positiva tecken i form av förbättrat eget kapital och exceptionell lönsamhet. Den snabba omsättningsnedgången är oroande och kräver åtgärder för att vända trenden. Den höga vinstmarginalen ger dock utrymme för investeringar i marknadsaktiviteter eller omstrukturering. Företagets ålder (registrerat 2018) visar att det inte är ett nytt företag utan ett etablerat bolag som genomgår en svår period.