2 644 000 SEK
Omsättning
▲ 0,2%
439 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8,9%
90%
Soliditet
Mycket God
16%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 042 814 SEK
Skulder:-122 183 SEK
Substansvärde:2 510 058 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig men överlag stabil finansiell bild med starka fundament men vissa utmaningar. Trots en liten minskning i omsättning har företaget lyckats öka både resultatet och eget kapital avsevärt, vilket tyder på förbättrad lönsamhet och effektivitet. Den extremt höga soliditeten ger företaget en mycket stark finansiell buffert. Den minskande tillgångsbasen är dock en punkt att följa upp, men kan förklaras av avskrivningar eller försäljning av tillgångar som inte påverkar kärnverksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett lantbruks- och fastighetsföretag med verksamhet i Falkenberg, registrerat 1970. Kärnverksamheten består av arrendering av 302 ha åkermark, eget brukande av 15 ha mark och 70 ha skog, samt uthyrning av bostäder. Denna verksamhetsmodell med fastighetsbaserad inkomst ger vanligtvis en stabil kassaflöde men kan vara kapitalintensiv.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 403 000 SEK till 439 000 SEK, en ökning med 36 000 SEK eller 8.9%. Detta är en positiv utveckling som visar att företaget har blivit mer lönsamt trots lägre omsättning, troligtvis genom kostnadskontroll eller förändrad verksamhetsmix.

Soliditet: En soliditet på 90.0% är exceptionellt hög och innebär att företaget är mycket självfinansierat och har en mycket låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 167 532 SEK till 2 510 058 SEK, en tillväxt på 342 526 SEK eller 15.8%. Denna ökning beror sannolikt huvudsakligen på att årets vinst på 439 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 936 572 SEK till 2 741 329 SEK, en nedgång på 195 243 SEK. Trots denna minskning klassificeras trenden som en förbättring med en tillväxt på +0.1%, vilket indikerar att nedgången har bromsats in eller att jämförelseperioden var exceptionellt hög.

Huvudrisker

  • Minskande omsättning på 195 243 SEK kan tyda på utmaningar i att bibehålla eller öka intäkterna från arrenden eller uthyrning.
  • Tillgångarna minskade med 377 823 SEK till 4 042 814 SEK, vilket kan bero på försäljning av tillgångar eller avskrivningar som på sikt kan påverka den långsiktiga inkomstpotentialen.
  • Den mycket höga soliditeten kan också ses som en ineffektiv användning av kapital om det finns lönsamma investeringsmöjligheter som inte utnyttjas.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 16.0% visar att företaget är mycket lönsamt och har god kontroll över sina kostnader.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 342 526 SEK ger utrymme för framtida investeringar eller att ta tillvara på expansionsmöjligheter utan att behöva extern finansiering.
  • Den stabila verksamhetsmodellen med fastighetsbaserade intäkter från arrende och hyresintäkter ger en förutsägbar inkomstbas.