671 886 SEK
Omsättning
▲ 6,2%
157 993 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33,7%
88,1%
Soliditet
Mycket God
23,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:365 316 SEK
Skulder:-43 604 SEK
Substansvärde:321 712 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka resultatförbättringar på alla fronter. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 23,5% och soliditeten på 88,1% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag med låg skuldsättning. Alla nyckeltal visar förbättringstrender, speciellt resultatet som ökat med 33,7%, vilket tyder på att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt. Detta är ett friskrivet företag med god ekonomisk hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver medicinsk fotvård i Västerås, vilket är en specialistverksamhet inom hälso- och sjukvård. Denna typ av verksamhet har vanligtvis låga kapitalkrav och relativt stabila intäkter, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och vinstmarginalen som framgår av siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 118 157 SEK till 157 993 SEK, en ökning med 39 836 SEK eller 33,7%. Denna starka resultatförbättring indikerar effektiviserad verksamhet och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 88,1% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimal skuldsättning. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 301 125 SEK till 321 712 SEK, en tillväxt på 6,8%. Ökningen beror främst på det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 632 853 SEK till 671 886 SEK, en tillväxt på 6,2%. Detta visar en stabil tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Begränsad tillgångstillväxt på 11,3% kan indikera försiktiga investeringar som kan begränsa framtida expansionsmöjligheter
  • Relativt låg omsättningstillväxt på 6,2% jämfört med resultattillväxten kan tyda på begränsad marknadsexpansion

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 23,5% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark resultattillväxt på 33,7% visar på effektiviseringspotential och god lönsamhetsutveckling
  • Mycket hög soliditet på 88,1% ger utrymme för skuldfinansiering av framtida tillväxtinvesteringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+6,2%), resultat (+33,7%), eget kapital (+6,8%) och tillgångar (+11,3%). Den kombinerade trenden pekar på ett friskrivet företag som inte bara växer utan också blir mer lönsamt och effektivt över tid.