3 785 479 SEK
Omsättning
▲ 27,7%
826 241 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 910,5%
93%
Soliditet
Mycket God
21,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
655 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 820 078 SEK
Skulder:-92 809 SEK
Substansvärde:1 522 269 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla områden. Den kraftiga resultattillväxten på över 2900% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 21,5% indikerar en mycket effektiv verksamhet. Soliditeten på 93,0% är extremt stark och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Denna kombination av hög lönsamhet, stark soliditet och snabb tillväxt pekar på ett företag i en mycket god finansiell position med goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget utför linjering på asfalt och ytmålning av större ytor, vilket tyder på en specialiserad verksamhet inom vägmarkering och ytbehandling. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kräver specialutrustning, vilket gör den höga lönsamheten och soliditeten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 27 445 SEK till 826 241 SEK, en ökning på 2910,5% som indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 93,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt finansierat med eget kapital, vilket ger mycket låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 029 487 SEK till 1 522 269 SEK, en tillväxt på 47,9% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 965 168 SEK till 3 841 566 SEK, en tillväxt på 27,7% som visar en stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och behov av ytterligare investeringar i personal och utrustning
  • Verksamheten kan vara säsongsberoende eller beroende av större infrastrukturprojekt, vilket skapar osäkerhet i långsiktig planering
  • Den extremt höga soliditeten kan indikera en försiktig investeringspolicy som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 1 522 269 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar i ny teknik och expansion utan extern finansiering
  • Vinstmarginalen på 21,5% är exceptionellt hög och ger goda möjligheter till avkastning på framtida investeringar
  • Tillgångstillväxten på 48,2% till 1 820 078 SEK visar att företaget redan investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+27,7%), resultattillväxt (+2910,5%), eget kapital tillväxt (+47,9%) och tillgångstillväxt (+48,2%). Denna konsekventa positiva utveckling across all metrics indicates a company in a strong growth phase with excellent operational efficiency.