75 593 SEK
Omsättning
▲ 61,7%
11 407 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 860,3%
51,7%
Soliditet
Mycket God
10,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:59 621 SEK
Skulder:-28 785 SEK
Substansvärde:30 836 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och resultat, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den höga vinstmarginalen på 10,3% och soliditeten på 51,7% indikerar en god lönsamhet och finansiell stabilitet. Företaget har gått från förlust till vinst, vilket är en markant förbättring. Den stora tillgångsminskningen på 33,2% däremot väcker frågor om företagets långsiktiga investeringsstrategi och tillgångsbas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom fastighetssektorn med arrendering av mark samt ägande och förvaltning av hus på en golfbana. Verksamheten bedrivs utan anställd personal, vilket tyder på en låg kostnadsstruktur och en enkel organisation.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 648 SEK till en vinst på 11 407 SEK. Denna förbättring med 1860,3% indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 51,7% är god och indikerar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger en god finansiell buffert.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 24 352 SEK till 30 836 SEK, en tillväxt på 26,6%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 11 407 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 46 737 SEK till 110 593 SEK, en tillväxt på 61,7%. Detta visar på en betydande ökning av intäkterna från verksamheten.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade avsevärt med 33,2% från 89 195 SEK till 59 621 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som kan påverka den framtida inkomstgenererande förmågan.
  • Företaget har ingen anställd personal, vilket kan begränsa operativ kapacitet och skapa beroenden av externa parter.
  • Den absoluta storleken på både omsättning (110 593 SEK) och eget kapital (30 836 SEK) är fortfarande mycket blygsam, vilket gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 1860,3% visar en mycket stark förbättring av lönsamheten och effektiviteten.
  • Omsättningstillväxten på 61,7% är imponerande och visar på en ökad efterfrågan eller framgångsrik verksamhetsutveckling.
  • Den höga soliditeten på 51,7% ger företaget goda möjligheter att ta lån för framtida investeringar till förmånliga villkor.