480 000 SEK
Omsättning
▼ 50,8%
275 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 84,6%
78%
Soliditet
Mycket God
57,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-10

Substansvärdering

Tillgångar:672 356 SEK
Skulder:-138 376 SEK
Substansvärde:496 980 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsnedgång på 50,8% samtidigt som resultatet förbättras med 84,6%. Den mycket höga vinstmarginalen på 57,4% tyder på att företaget har genomfört omfattande kostnadsbesparingar eller omstrukturerat verksamheten. Den höga soliditeten på 78,0% ger ett starkt finansiellt skydd, men den minskande omsättningen pekar på utmaningar i försäljning eller marknadsposition.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fotografi-, journalistik- och utbildningsverksamhet med inriktning mot bild och textframtagning, vilket är en verksamhet som ofta har varierande projektbaserade intäkter och kan påverkas av konjunkturer i kultursektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 149 000 SEK till 275 000 SEK, en ökning med 126 000 SEK eller 84,6%, vilket tyder på effektiviserad verksamhet eller minskade kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 78,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 397 320 SEK till 496 980 SEK, en tillväxt på 99 660 SEK eller 25,1%, vilket främst beror på det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 990 898 SEK till 479 625 SEK, en nedgång på 511 273 SEK eller 50,8%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen eller antalet uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 511 273 SEK indikerar risk för förlust av marknadsandelar eller kunder.
  • Minskande tillgångar från 761 429 SEK till 672 356 SEK kan tyda på nedskärningar i verksamhetens kapacitet.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 57,4% visar på potential att generera hög lönsamhet även vid lägre omsättning.
  • Hög soliditet på 78,0% ger utrymme för investeringar eller expansion utan behov av extern finansiering.
  • Resultatförbättring med 126 000 SEK visar på god kostnadskontroll och operativ effektivitet.