2 055 465 SEK
Omsättning
▲ 14,7%
182 987 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,4%
23%
Soliditet
God
8,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 446 160 SEK
Skulder:-1 113 005 SEK
Substansvärde:333 155 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och balansräkning, men med en oroande nedgång i lönsamhet. Omsättningen ökade med 14,7% till över 2 miljoner SEK, medan resultatet sjönk med 11,4% trots högre intäkter. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 77,3% indikerar att vinsten har reinvesterats eller att nytt kapital tillförts. Företaget verkar vara i en expansionsfas med investeringar i tillgångar, men med utmaningar att bevara lönsamheten under tillväxten.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver ljud, bild och ljusuthyrning till band, artister, företag, event och krögare, samt uthyrning av musik- och bildstudio och installationstjänster. Verksamheten är kapitalintensiv med behov av specialistutrustning, vilket förklarar de höga tillgångarna på 1,4 miljoner SEK. Branschen är konjunkturkänslig och priskänslig, vilket påverkar lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 206 469 SEK till 182 987 SEK, en minskning på 23 482 SEK eller 11,4%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats, vilket kan bero på ökade kostnader, investeringar eller prispress.

Soliditet: Soliditeten på 23,0% är acceptabel för ett tillväxtföretag men ligger under branschgenomsnittet. Det indikerar att 23% av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket ger en måttlig buffert mot nedgångar, men företaget är fortfarande beroende av skuldfinansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 187 925 SEK till 333 155 SEK, en ökning på 145 230 SEK eller 77,3%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 182 987 SEK, vilket indikerar att vinsten har reinvesterats i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 791 728 SEK till 2 055 468 SEK, en positiv tillväxt på 263 740 SEK eller 14,7%. Detta visar att företaget lyckats öka sina intäkter avsevärt, troligen genom expanderad verksamhet eller fler kunduppdrag.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 11,4% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre priser
  • Soliditeten på 23,0% är relativt låg och kan begränsa möjligheten till ytterligare lån
  • Branschen är konjunkturkänslig och efterfrågan kan minska vid ekonomisk nedgång

Möjligheter

  • Omsättningen växte med 14,7% till 2 055 468 SEK, vilket visar stark efterfrågan på tjänsterna
  • Eget kapital ökade med 77,3% till 333 155 SEK, vilket ger bättre finansieringsmöjligheter
  • Tillgångarna ökade med 22,0% till 1 446 160 SEK, vilket indikerar investeringar i framtida tillväxt