5 117 227 SEK
Omsättning
▲ 2,6%
781 533 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 953,3%
50,1%
Soliditet
Mycket God
15,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 245 888 SEK
Skulder:-1 071 939 SEK
Substansvärde:938 429 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhetsförbättring men samtidigt minskande balansomslutning. Den exceptionella resultattillväxten på 953% indikerar en dramatisk förbättring av lönsamheten, medan minskningen av eget kapital och tillgångar tyder på att företaget har genomfört avvecklingar eller utdelningar. Den höga soliditeten på 50% ger ett stabilt fundament trots den negativa kapitalutvecklingen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeriverksamhet med inriktning på produkter inom återvinning, vilket innebär transporter av återvinningsmaterial. Verksamheten är lokaliserad i Norrbotten län, Överkalix kommun, och har varit registrerat sedan 2016, vilket indikerar ett etablerat men mindre företag i en nischad bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 74 202 SEK till 781 533 SEK, en ökning med 707 331 SEK som indikerar betydande effektiviseringar eller extraordinära intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 50,1% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska motgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 074 499 SEK till 938 429 SEK, en nedgång på 136 070 SEK som sannolikt beror på utdelning till ägarna trots det starka resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 987 798 SEK till 5 117 227 SEK, en måttlig tillväxt på 2,6% som visar en stabil verksamhet med liten expansion.

Huvudrisker

  • Minskande balansomslutning på 184 700 SEK kan indikera avveckling av tillgångar som kan begränsa framtida kapacitet
  • Nedgång i eget kapital med 136 070 SEK trots starkt resultat väcker frågor om långsiktigt kapitalbevarande
  • Blygsam omsättningstillväxt på endast 2,6% kan tyda på begränsad marknadsexpansion

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 15,3% visar excellent kostnadskontroll och lönsamhetspotential
  • Hög soliditet på 50,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark resultatförbättring med 953% tillväxt demonstrerar förmåga att dramatiskt förbättra lönsamheten

Trendanalys

Omsättningen har varit relativt stabil de senaste tre åren med en lätt uppgång 2024, men den är fortfarande lägre än toppnoteringen 2022. Den tydligaste och mest positiva trenden är den kraftiga förbättringen av resultatet och vinstmarginalen, som nådde en mycket hög nivå på 15,3 % 2024. Detta indikerar en framgångsrik effektivisering och kostnadskontroll, eftersom ett högre resultat uppnås med en i stort sett oförändrad omsättning. Soliditeten har stärkts avsevärt och mer än fördubblats sedan 2021, vilket visar på ett betydligt förbättrat finansiellt försvar. Trots detta har både tillgångar och eget kapital minskat det senaste året, vilket kan tyda på att företaget har genomfört avvecklingar eller omstruktureringar. Trenderna pekar på en framtid där företaget, med sin höga soliditet och starka lönsamhet, är väl positionerat för investeringar och tillväxt, även om den något minskade balansomslutningen kräver uppmärksamhet.