15 618 000 SEK
Omsättning
▲ 3,5%
439 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,2%
43%
Soliditet
Mycket God
2,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:12 697 985 SEK
Skulder:-7 198 317 SEK
Substansvärde:5 119 668 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstillväxt men kraftigt sjunkande lönsamhet. Med en omsättningstillväxt på 3,5% och tillgångstillväxt på 10,2% indikerar detta en expansion av verksamheten. Den dramatiska resultatnedgången på 34,2% är dock oroande och tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Soliditeten på 43% är acceptabel men den låga vinstmarginalen på 2,8% pekar på utmaningar i lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med begagnade lantbruksmaskiner och reservdelar, med viss nyförsäljning. Verksamheten omfattar även anmälningspliktig återvinning av avfall genom lagring, tömning och demolering av uttjänta fordon. Denna kombination av handel och återvinningsverksamhet skapar en diversifierad affärsmodell med både försäljningsintäkter och potentiella intäkter från återvinningsverksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 667 000 SEK till 439 000 SEK, en minskning på 228 000 SEK eller 34,2%. Denna dramatiska försämring tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 43,0% är relativt stabil och indikerar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder, vilket ger en viss finansiell buffert trots lönsamhetsutmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 5 089 645 SEK till 5 119 668 SEK, en tillväxt på endast 0,6%. Den begränsade tillväxten reflekterar det låga resultatet efter eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 15 361 831 SEK till 15 678 966 SEK, en positiv tillväxt på 3,5% som visar att företaget lyckats öka försäljningen trots den svaga lönsamhetsutvecklingen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 34,2% med en vinstmarginal på endast 2,8% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar
  • Tillgångstillväxt på 10,2% till 12 697 985 SEK kan indikera ökade skulder som trycker på lönsamheten
  • Låg vinstmarginal begränsar företagets möjligheter att investera i framtida tillväxt

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 3,5% till 15 678 966 SEK visar att företaget fortfarande har kundunderlag och marknadsnärvaro
  • Stabil soliditet på 43% ger finansiell styrka att hantera kortvariga utmaningar
  • Diversifierad verksamhet med både maskinhandel och återvinning skapar flera intäktskällor