6 275 000 SEK
Omsättning
▲ 5,9%
756 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,2%
78%
Soliditet
Mycket God
12,1%
Vinstmarginal
Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-01-14

Substansvärdering

Tillgångar:5 341 993 SEK
Skulder:-1 069 993 SEK
Substansvärde:3 672 000 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men vissa oroväckande tendenser. Den höga soliditeten på 78% och den starka tillväxten i eget kapital på 23% indikerar ett mycket stabilt och solvent företag med goda möjligheter att investera och klara av motgångar. Omsättningen växer, vilket är positivt, men den samtidiga nedgången i resultat med över 12% trots högre omsättning är en varningssignal som kan tyda på ökade kostnader eller minskade marginaler. Överlag befinner sig företaget i en stabil fas med god finansiell hälsa, men måste adressera lönsamhetsutmaningarna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transport- och åkeriverksamhet från Ånge kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med investeringar i fordon och utrustning, vilket gör den höga soliditeten särskilt viktig för att finansiera framtida investeringar och hantera branschens konjunktursvängningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 861 000 SEK till 756 000 SEK, en minskning på 105 000 SEK eller 12,2%. Detta är en negativ utveckling som inträffade trots en högre omsättning, vilket pekar på att kostnaderna har vuxit snabbare än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 78,0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det innebär att företaget är mycket självfinansierat och har en mycket låg belåningsgrad, vilket ger stor motståndskraft och finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 985 653 SEK till 3 672 000 SEK, en tillväxt på 686 347 SEK eller 23,0%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till att årets resultat på 756 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 924 772 SEK till 6 274 828 SEK, en positiv tillväxt på 350 056 SEK eller 5,9%. Detta visar att företaget lyckas öka sina försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 105 000 SEK (-12,2%) trots en ökad omsättning, vilket är en tydlig indikator på stigande kostnader eller tryckta priser som hotar lönsamheten.
  • Tillgångstillväxten på 7,0% (347 597 SEK) kan tyda på ökade investeringar, men om dessa inte genererar motsvarande intäktsökning kan kapitalets effektivitet försämras.

Möjligheter

  • Den extremt höga soliditeten på 78,0% ger ett utmärkt underlag för att genomföra expansion, investera i ny teknik eller förvärva konkurrenter utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Omsättningstillväxten på 5,9% visar att företaget har en marknad som växer, och den starka kapitaltillväxten på 23,0% ger resurser att ytterligare utnyttja denna potential.