37 589 000 SEK
Omsättning
▼ 12,9%
2 131 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,1%
56%
Soliditet
Mycket God
5,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:20 846 364 SEK
Skulder:-8 587 724 SEK
Substansvärde:8 953 572 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning, men samtidigt positiv utveckling i balansräkningen. Den kraftiga resultatminskningen på 48,1% kombinerat med en omsättningsnedgång på 12,9% indikerar en svårare period trots att företaget är etablerat sedan 2002. Den höga andelen koncernförsäljning (90,85%) skapar en sårbarhet för externa faktorer inom koncernen. Samtidigt visar en soliditet på 56% och tillväxt i eget kapital samt tillgångar att företaget har finansiell styrka att hantera nedgången.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver smides- och mekanisk verkstadsverksamhet med inriktning på tillverkning av fordonstillbehör och containrar samt reparation av skogs- och entreprenadmaskiner. Verksamheten är starkt integrerad i en koncernstruktur med 90,85% av försäljningen till andra koncernföretag, vilket är typiskt för leverantörer inom större industrikoncerner.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 4 103 000 SEK till 2 131 000 SEK, en minskning på 1 972 000 SEK (-48,1%). Denna kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på försämrade marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 56,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 614 347 SEK till 8 953 572 SEK, en tillväxt på 1 339 225 SEK (+17,6%). Denna förbättring kan till stor del förklaras av att årets resultat på 2 131 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket kompenserar för eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 43 315 540 SEK till 37 705 314 SEK, en nedgång på 5 610 226 SEK (-12,9%). Detta indikerar minskad efterfrågan eller volym, sannolikt kopplat till koncernens egna förändringar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 48,1% som hotar lönsamheten på sikt
  • Hög koncentration av försäljning (90,85%) till koncernföretag skapar sårbarhet för beslut i moderbolaget
  • Omsättningsminskning på 12,9% visar på minskad efterfrågan eller tappade marknadsandelar

Möjligheter

  • Stark soliditet på 56% ger god finansiell styrka och möjlighet till investeringar
  • Tillväxt i eget kapital med 1 339 225 SEK visar på god kapitalbildning
  • Tillgångstillväxt på 13,3% till 20 846 364 SEK indikerar kapacitetsutökning för framtida verksamhet