158 720 SEK
Omsättning
▼ 82,3%
51 462 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 92,7%
38,7%
Soliditet
God
32,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:220 746 SEK
Skulder:-135 315 SEK
Substansvärde:85 431 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med dramatiska förändringar mellan åren. Trots en kraftig nedgång i omsättning med 82.3% och en minskning av totala tillgångar med 82.6%, har företaget samtidigt mer än fördubblat sitt resultat och eget kapital. Denna kombination tyder på en betydande omstrukturering eller försäljning av tillgångar, snarare än en normal verksamhetsutveckling. Den mycket höga vinstmarginalen på 32.4% och en solid soliditet på 38.7% indikerar god lönsamhet och finansiell stabilitet i nuvarande läge, men den extremt låga omsättningen väcker frågor om företagets långsiktiga överlevnad och verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet inklusive målning, snickeriarbeten, takläggning, plattsättning och gjutning. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kräver investeringar i material och utrustning. Den dramatiska minskningen av tillgångar från 1 268 624 SEK till 220 746 SEK kan tyda på att företaget har sålt av maskiner, fordon eller lager, vilket är vanligt förekommande i byggbranschen vid omstrukturering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 26 712 SEK till 51 462 SEK, en ökning på 24 750 SEK eller 92.7%. Denna förbättring trots kraftigt minskad omsättning tyder på att företaget har effektiviserat verksamheten eller realiserat vinster från försäljning av tillgångar.

Soliditet: Soliditeten på 38.7% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur där drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 44 470 SEK till 85 431 SEK, en ökning på 40 961 SEK eller 92.1%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 51 462 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat vinsten utan reinvesterat den i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk dramatiskt från 894 500 SEK till 158 720 SEK, en minskning på 735 780 SEK eller 82.3%. Denna extremt låga omsättningsnivå är anmärkningsvärd och indikerar antingen ett kraftigt minskat antal projekt eller att företaget har genomfört en betydande omläggning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt låga omsättningen på 158 720 SEK väcker allvarliga frågor om företagets förmåga att generera tillräckligt med intäkter för att täcka löpande kostnader på sikt
  • Kraftig minskning av tillgångar från 1 268 624 SEK till 220 746 SEK kan begränsa företagets kapacitet att ta emot och utföra större projekt
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet utgör en ytterligare risk i kombination med den låga omsättningsnivån

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 32.4% visar att företaget kan arbeta lönsamt även med begränsad omsättning
  • Stark förbättring av resultatet med +92.7% indikerar god operativ effektivitet
  • God soliditet på 38.7% ger finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar vid behov