829 000 SEK
Omsättning
▼ 28,5%
329 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 58,8%
82%
Soliditet
Mycket God
39,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-09

Substansvärdering

Tillgångar:1 683 970 SEK
Skulder:-207 369 SEK
Substansvärde:1 037 451 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en mycket stark balansräkning men kraftigt försämrad lönsamhet och omsättning. Den exceptionellt höga soliditeten på 82% och det ökade egna kapitalet indikerar ett finansiellt stabilt företag med god kreditvärdighet. Dock är den dramatiska nedgången i både omsättning (-28,5%) och resultat (-58,8%) mycket oroande och tyder på betydande utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar genomgå en omställningsfas där det minskar sin omsättning men bibehåller en stark kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom två distinkta verksamhetsområden: konstruktion och service av automationsutrustning mot sågverksindustrin samt handel och förvaltning av värdepapper och fast egendom. Den dubbla verksamhetsprofilen kan förklara de motstridiga trenderna där den operativa verksamheten (automation) kan drabbas av konjunkturnedgång medan förvaltningsverksamheten bidrar till den starka balansräkningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har halverats från 799 000 SEK till 329 000 SEK, en minskning med 470 000 SEK (-58,8%). Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget fortfarande generera positivt resultat, vilket talar för god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 82,0% är exceptionellt hög och långt över branschgenomsnitt. Detta indikerar ett mycket lågt belånat företag med minimala skulder och stor finansiell buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 938 046 SEK till 1 037 451 SEK, en förbättring med 99 405 SEK (+10,6%). Ökningen beror sannolikt på att årets resultat på 329 000 SEK har tillförts det egna kapitalet, minus eventuella utdelningar eller andra justeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 1 377 949 SEK till 829 437 SEK, en nedgång med 548 512 SEK (-28,5%). Detta indikerar antingen förlorade kunder, minskad efterfrågan i sågverksindustrin eller ett medvetet beslut att dra ner på verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 548 512 SEK (-28,5%) som kan indikera förlorade kunder eller nedgång i efterfrågan från sågverksindustrin
  • Resultatnedgång med 470 000 SEK (-58,8%) trots hög vinstmarginal, vilket väcker frågor om verksamhetens långsiktiga lönsamhet
  • Minskande tillgångar med 134 620 SEK (-7,4%) kan tyda på nedskalning av verksamheten eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 82,0% ger stor finansiell styrka och möjlighet till investeringar utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 39,6% visar att företaget kan vara mycket lönsamt vid högre omsättningsvolym
  • Ökning av eget kapital med 99 405 SEK stärker balansräkningen ytterligare och ger utrymme för strategiska satsningar

Trendanalys

Företaget visar en tydlig volatilitet i både omsättning och resultat under de senaste tre åren. Efter en stark topp 2022 har omsättningen minskat två år i rad, från 1,6 miljoner till 829 000 SEK, vilket indikerar en avmattning i försäljningen. Trots detta har resultatet efter finansnetto förblivit positivt, även om det har halverats sedan 2023, vilket visar på en förmåga att bevara lönsamhet trots lägre intäkter. Eget kapital och soliditet har däremot förbättrats stadigt och nådde en rekordnivå på 82 % 2024, vilket pekar på en starkare balansräkning och minskad skuldsättning. Den fallande vinstmarginalen från 58 % till 39,6 % tyder dock på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Sammantaget signalerar detta en fas av konsolidering där företaget prioriterar finansiell stabilitet och soliditet över tillväxt, vilket kan förbereda dem bättre för en eventuell lågkonjunktur men samtidigt indikerar en osäker framtida intäktsutveckling.