2 581 000 SEK
Omsättning
▲ 1,2%
706 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,2%
59%
Soliditet
Mycket God
27,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
612 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 436 051 SEK
Skulder:-585 777 SEK
Substansvärde:850 274 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men kraftigt sjunkande lönsamhet. Medan omsättningen ökar marginellt och balansräkningen växer kraftigt, sjunker resultatet med nästan 20%. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,3% och soliditeten på 59% indikerar dock ett grundmurat företag med god lönsamhet trots nedgången. Företaget har investerat i tillgångar och byggt upp eget kapital, vilket pekar på en strategisk satsning som kan ge avkastning på sikt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tekniska konsulttjänster inom VA (vatten- och avlopp) och miljö, en specialistbransch med stabil efterfrågan från kommuner och företag. Denna typ av verksamhet kräver hög kompetens och tenderar att ha goda marginaler, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen på 27,3%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk med 168 000 SEK från 874 000 SEK till 706 000 SEK (-19,2%), vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten trots den något högre omsättningen.

Soliditet: En soliditet på 59,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 134 311 SEK från 715 963 SEK till 850 274 SEK (+18,8%), vilket främst drivs av att årets resultat på 706 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 31 208 SEK från 2 549 952 SEK till 2 581 160 SEK, en marginal tillväxt på +1,2% som visar på stabil verksamhet men begränsad expansion.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk kraftigt med 168 000 SEK (-19,2%) trots ökad omsättning, vilket kan bero på ökade kostnader eller sämre projektmarginaler.
  • Tillgångarna ökade med 266 810 SEK (+22,8%), vilket kan tyda på stora investeringar som ännu inte gett avkastning i form av högre resultat.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 59,0% ger utrymme för framtida investeringar och lån för att driva tillväxt.
  • Eget kapital ökade med 134 311 SEK till 850 274 SEK, vilket stärker företagets finansiella grund.
  • Omsättningen är stabil och växer, vilket visar på en efterfrågan på företagets specialisttjänster inom VA och miljö.