13 622 000 SEK
Omsättning
▼ 50%
2 867 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 74,6%
49,9%
Soliditet
Mycket God
21,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:20 296 000 SEK
Skulder:-4 544 089 SEK
Substansvärde:10 133 479 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en dramatisk nedgång med kraftiga minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots att bolaget är etablerat sedan 2010 har omsättningen halverats och resultatet sjunkit med över 70% på ett år. Den höga vinstmarginalen på 21.1% indikerar att företaget fortfarande har god prissättning och kostnadskontroll, men den drastiska omsättningsminskningen tyder på förlorade kunder eller projekt. Eget kapital har mer än halverats, vilket pekar på att vinsten inte räcker till för att kompensera för utdelningar eller andra kapitaluttag. Situationen är allvarlig och kräver omedelbar åtgärd.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver elinstallationer, snickeri- och byggnadsarbeten, en verksamhet som är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. Typiskt för sådana företag är projektbaserad verksamhet med varierande omsättning mellan perioder beroende på projektstorlek och timing.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 11 276 000 SEK till 2 867 000 SEK, en minskning på 8 409 000 SEK eller 74.6%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget fortfarande generera vinst, vilket indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 49.9% är fortfarande god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger en buffert mot kriser.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 22 514 797 SEK till 10 133 479 SEK, en minskning på 12 381 318 SEK eller 55.0%. Denna minskning är större än resultatminskningen, vilket tyder på att utdelningar eller andra kapitaluttag har gjorts.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 27 417 738 SEK till 13 622 363 SEK, en minskning på 13 795 375 SEK eller 50.3%. Denna dramatiska nedgång tyder på att företaget förlorat betydande projekt eller kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 13 795 375 SEK indikerar förlorade kunder eller projekt som hotar företagets existens
  • Resultatnedgång på 8 409 000 SEK minskar företagets kapacitet att investera och växa
  • Eget kapital har minskat med 12 381 318 SEK, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Tillgångarna har minskat med 12 636 000 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21.1% visar att företaget har god lönsamhet när verksamheten fungerar
  • Soliditeten på 49.9% ger ett visst skydd mot kreditförluster och finansiell instabilitet
  • Företaget är etablerat sedan 2010 och har överlevt tidigare konjunktursvängningar
  • Den kvarvarande omsättningen på 13 622 363 SEK visar att det fortfarande finns en kundbas att bygga vidare på