217 496 SEK
Omsättning
▼ 3,7%
156 141 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16,3%
84,2%
Soliditet
Mycket God
71,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:303 396 SEK
Skulder:-47 795 SEK
Substansvärde:255 601 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Samtliga campingplatser är uthyrda

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Samtliga campingplatser var uthyrda under året, vilket visar på full kapacitetsutnyttjande och stark efterfrågan trots den lilla omsättningsminskningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärt stark finansiell utveckling trots en liten omsättningsminskning. Den dramatiska ökningen av eget kapital med 94.2% och tillgångar med 56.6% indikerar en betydande förbättring av företagets finansiella styrka. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 71.8% och soliditeten på 84.2% pekar på en mycket effektiv verksamhet med låga kostnader i förhållande till intäkterna. Företaget har tydligt lyckats omvandla en relativt stabil omsättning till en betydande resultatförbättring.

Företagsbeskrivning

Företaget driver en campingplatsverksamhet i Lofsdalen med 17 uthyrningsplatser som riktar sig till både privatpersoner och företagskunder. Denna typ av verksamhet har vanligtvis relativt låga rörliga kostnader och kan generera stabila intäkter under säsongen, vilket förklarar den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade markant med 16.3% från 134 285 SEK till 156 141 SEK, vilket visar på förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 84.2% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och låg risk för borgenärer.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt med 94.2% från 131 624 SEK till 255 601 SEK, främst på grund av det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 3.6% från 225 726 SEK till 217 496 SEK, vilket kan tyda på en liten nedgång i efterfrågan eller prissättning, men den relativa stabiliteten i omsättningen indikerar en stabil kundbas.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 3.6% kan indikera en trend av minskad efterfrågan eller konkurrenspress
  • Begränsat antal platser (17 st) sätter ett tak för omsättningstillväxten utan expansion
  • Säsongsbetonad verksamhet kan medföra ojämna intäkter under året

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 71.8% ger utrymme för investeringar eller prissänkningar vid konkurrens
  • Full kapacitetsutnyttjande visar på stark efterfrågan som kan motivera expansion
  • Mycket hög soliditet på 84.2% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och tillväxt

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom lönsamhet (resultattillväxt +16.3%), kapitalstyrka (eget kapital tillväxt +94.2%) och tillgångstillväxt (+56.6%) trots en liten negativ trend i omsättning (-3.6%). Den övergripande trenden är mycket positiv med förbättrad effektivitet och finansiell stabilitet.