14 662 000 SEK
Omsättning
▼ 9,1%
2 385 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,9%
71,8%
Soliditet
Mycket God
15,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 089 921 SEK
Skulder:-3 589 364 SEK
Substansvärde:8 628 518 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

I januari 2024 förvärvades samtliga aktier i bolaget av Lojoma Förvaltning AB, 559463-7026.

Analys av viktiga händelser

  • I januari 2024 förvärvades samtliga aktier i bolaget av Lojoma Förvaltning AB (559463-7026), vilket innebär ett ägarbyte som kan påverka företagets framtida strategi och investeringsbeslut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men negativa rörelsetrender. Trots minskad omsättning och resultat behåller bolaget en exceptionellt hög soliditet och vinstmarginal, vilket indikerar ett robust företag med god lönsamhet som dock möter utmaningar i tillväxten. Den betydande ökningen av eget kapital och tillgångar visar att företaget fortsätter att bygga värde trots svagare rörelseresultat.

Företagsbeskrivning

Företaget driver turist- och konferensanläggning samt campingverksamhet på Gålö Havsbad i Haninge. Denna typ av verksamhet är typiskt säsongsbetonad och känslig för turistnäringens konjunktursvängningar, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 771 000 SEK till 2 385 000 SEK, en minskning på 386 000 SEK (-13,9%). Trots nedgången kvarstår ett betydande positivt resultat som bidrar till företagets starka kapitalposition.

Soliditet: Soliditeten på 71,8% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg belåning och klara av att finansiera större delen av sin verksamhet med eget kapital. Detta ger stor finansiell stabilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 742 838 SEK till 8 628 518 SEK, en ökning med 885 680 SEK (+11,4%). Denna ökning beror huvudsakligen på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 16 149 980 SEK till 15 033 037 SEK, en nedgång på 1 116 943 SEK (-6,9%). Denna minskning kan tyda på svagare efterfrågan eller säsongseffekter i turistverksamheten.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 1 116 943 SEK indikerar potentiella utmaningar i att attrahera kunder eller konkurrenspress
  • Resultatminskning på 386 000 SEK trots hög vinstmarginal visar på kostnadsutmaningar eller prispress
  • Negativ tillväxt i både omsättning (-9,1%) och resultat (-13,9%) kan signalera strukturella utmaningar i verksamheten

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 71,8% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark vinstmarginal på 15,9% visar att verksamheten är effektivt driven trots omsättningsminskning
  • Ökning av eget kapital med 885 680 SEK stärker företagets finansiella grundval för framtida tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 6,7% indikerar fortsatt investeringar i verksamheten

Trendanalys

Företaget visar en divergerande trend med försämring i rörelseprestation (omsättning och resultat) men förbättring i balansräkning (eget kapital och tillgångar). Den höga soliditeten och vinstmarginalen utgör en stark buffert mot de negativa rörelsetrenderna. Ägarbytet 2024 kan innebära en ny strategisk inriktning för att adressera tillväxtutmaningarna.