6 632 000 SEK
Omsättning
▼ 5,3%
840 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 39,5%
24,7%
Soliditet
God
11,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 782 314 SEK
Skulder:-6 420 077 SEK
Substansvärde:1 437 984 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningstillväxter men försämrad lönsamhet. Den betydande tillväxten i tillgångar (+43,8%) och eget kapital (+36,6%) indikerar investeringar och kapitalförstärkning, samtidigt som rörelsen negativt påverkas av minskad omsättning (-5,3%) och kraftigt sjunkande resultat (-39,5%). Den höga vinstmarginalen på 11,7% trots nedgång visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam, men företaget befinner sig i en fas av omstrukturering eller investeringar som ännu inte gett avkastning i form av högre vinst.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver odling och försäljning av grönsaker på arrenderad mark med säte i Motala. Som ett jordbruksföretag är det sannolikt kapitalintensivt med behov av investeringar i maskiner, lager och odlingstillgångar, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten. Verksamheten är också exponerad för säsongsvariationer och ogynnsamma väderförhållanden som kan påverka både volym och priser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 1 388 000 SEK till 840 000 SEK, en minskning på 548 000 SEK eller -39,5%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 24,7% är acceptabel för ett jordbruksföretag men ligger i den lägre delen av skalan. Det indikerar att 24,7% av tillgångarna finansieras med eget kapital, medan resten är skuldfinansierat. Det ger ett visst säkerhetsmarginal men inte någon stor buffert.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 052 774 SEK till 1 437 984 SEK, en förbättring på 385 210 SEK. Denna tillväxt på 36,6% kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 840 000 SEK, vilket har tillfört kapital trots den lägre lönsamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 419 837 SEK till 7 156 497 SEK, en nedgång på 263 340 SEK eller -5,3%. Detta kan tyda på lägre försäljningsvolym, lägre priser eller en kombination av båda.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 548 000 SEK (-39,5%) trots relativt stabil omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Minskad omsättning på 263 340 SEK visar på utmaningar i försäljningen eller konkurrenssituationen.
  • Låg soliditet på 24,7% begränsar företagets möjligheter att ta på sig ytterligare lån utan att riskera obalans.

Möjligheter

  • Betydande tillgångstillväxt på 43,8% (från 6 107 391 SEK till 8 782 314 SEK) visar på investeringar som kan ge framtida avkastning.
  • Stark tillväxt i eget kapital på 36,6% förbättrar företagets finansiella stabilitet på lång sikt.
  • Företaget upprätthåller en hög vinstmarginal på 11,7% trots utmaningar, vilket visar på en effektiv kärnverksamhet.