1 179 SEK
Omsättning
● 0%
2 359 710 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23 497,1%
55%
Soliditet
Mycket God
732,3%
Vinstmarginal
Artificiell
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-14

Substansvärdering

Tillgångar:600 606 271 SEK
Skulder:-268 342 151 SEK
Substansvärde:323 539 120 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under 2022 förvärvades T-pallen AB org nr 559045-2396. T-Pallen AB som beddrev kapitalförvaltning har under året fusionerats in i Loop Svensk elhandel AB.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Förvärv av T-pallen AB (org nr 559045-2396) under 2022
  • Fusion av T-Pallen AB in i Loop Svensk elhandel AB under 2023
  • Omvandling från vilande bolag till aktiv kapitalförvaltning genom fusionen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget har genomgått en dramatisk transformation från ett vilande bolag till en betydande kapitalförvaltningsenhet genom fusion med T Pallen AB. De extrema tillväxtsiffrorna på +23 497% i resultat och +150 041% i eget kapital indikerar en fundamental förändring i företagets struktur snarare än en organisk tillväxt. Den artificiella vinstmarginalen på 732,3% bekräftar att detta inte är en normal verksamhetsutveckling utan en strukturell händelse.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver kapitalförvaltning efter att ha fusionerat med T Pallen AB under 2023. Tidigare var verksamheten vilande under perioden 2019-2022. Bolaget är registrerat i Vänersborg sedan 2018 men har endast nyligen kommit igång med aktiv verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet exploderade från 10 000 SEK till 2 359 710 SEK, en ökning med 2 349 710 SEK eller +23 497%. Denna extremt höga ökning tyder på att resultatet huvudsakligen kommer från icke-operativa poster eller värderingsförändringar i samband med fusionen.

Soliditet: Soliditeten på 55,0% är acceptabel och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med ungefär hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 215 490 SEK till 323 539 120 SEK, en ökning med 323 323 630 SEK eller +150 041%. Denna massiva kapitaltillväxt är sannolikt en följd av fusionen och kapitaltillskott från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 000 SEK till 322 233 SEK, vilket är en blygsam ökning med +3 122% men fortfarande på en mycket låg nivå för ett kapitalförvaltningsbolag. Den saknade omsättningstillväxten indikerar att den huvudsakliga förändringen inte kommer från operativ verksamhet.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 732,3% klassificeras som artificiell och är inte hållbar i längden
  • Omsättningen på endast 322 233 SEK är mycket låg för ett bolag med tillgångar på över 600 miljoner SEK
  • Företagets hela verksamhetsmodell har nyligen förändrats radikalt genom fusion, vilket skapar osäkerhet
  • Resultatet kan bero på engångseffekter från fusionen snarare än lönsam löpande verksamhet

Möjligheter

  • Eget kapital på 323,5 miljoner SEK ger en stark kapitalbas för framtida investeringar
  • Soliditeten på 55% ger god finansiell stabilitet och låg belåningsgrad
  • Fusionen har skapat en betydande tillgångsbas på 600,6 miljoner SEK att förvalta
  • Övergången från vilande till aktivt bolag öppnar för verksamhetsutveckling och tillväxt