9 287 000 SEK
Omsättning
▲ 3,5%
1 062 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 69,8%
62,6%
Soliditet
Mycket God
11,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 272 689 SEK
Skulder:-1 390 203 SEK
Substansvärde:1 843 832 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en marginell omsättningsökning men en kraftig resultatnedgång. Den höga soliditeten och det ökade eget kapitalet indikerar finansiell stabilitet, men den dramatiska vinstminskningen på 69.8% är oroande och kan tyda på ökade kostnader eller särskilda händelser. Företaget verkar vara etablerat men möter utmaningar med lönsamheten trots en stabil kundbas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver arbete och konsultativ verksamhet inom VVS, bygg och relining, vilket är en bransch med stabil efterfrågan men även konjunkturkänslighet. Som helägt dotterbolag till ett holdingbolag har det troligen en tryggad kundbas men kan också vara beroende av moderbolagets strategi.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt med 69.8% från 3 518 000 SEK till 1 062 000 SEK, vilket indikerar betydande lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 62.6% är mycket stark och visar att företaget har låg skuldsättning och god finansiell stabilitet, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 47.3% från 1 252 066 SEK till 1 843 832 SEK, främst tack vare årets resultat och eventuellt inskjutna medel från moderbolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 3.5% från 8 984 597 SEK till 9 317 487 SEK, vilket visar en stabil men blygsam tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 69.8% från 3 518 000 SEK till 1 062 000 SEK indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar med 2.3% från 4 372 913 SEK till 4 272 689 SEK kan tyda på nedskärningar eller försämrad kapacitet
  • Hög vinstmarginal men starkt fallande trend riskerar att påverka framtida investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Stark soliditet på 62.6% ger god finansiell flexibilitet för att hantera nedgångar
  • Ökad omsättning till 9 317 487 SEK visar att verksamheten fortfarande har efterfrågan
  • Betydande ökning av eget kapital med 591 766 SEK stärker balansräkningen och ger bättre säkerhet