2 585 208 SEK
Omsättning
▲ 46,5%
614 936 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 124,1%
54,6%
Soliditet
Mycket God
23,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
160 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-04

Substansvärdering

Tillgångar:2 451 934 SEK
Skulder:-1 044 101 SEK
Substansvärde:1 069 833 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företagets försäljningen har ökat mer än 30% jämfört med föregående år på grund av ökad efterfrågan på marknaden.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företagets försäljning har ökat mer än 30% jämfört med föregående år på grund av ökad efterfrågan på marknaden

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande tillväxt både i omsättning och resultat. Den mer än fördubblade vinsten på 614 936 SEK kombinerat med en hög soliditet på 54,6% indikerar ett välskött företag som effektivt omvandlar ökad försäljning till lönsamhet. Den snabba tillväxten i eget kapital med 56,8% stärker företagets finansiella fundament och ger goda förutsättningar för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar och säljer gravstenar, utför stenhuggning samt försäljning av granitstenar och andra stenprodukter inklusive stenskulpturer. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i material och maskiner, vilket gör den höga soliditeten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 274 418 SEK till 614 936 SEK, en ökning på 124,1% som visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 54,6% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 682 191 SEK till 1 069 833 SEK, en tillväxt på 56,8% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 764 707 SEK till 2 585 208 SEK, en kraftig tillväxt på 46,5% som indikerar stark marknadsacceptans och ökad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Kraftig tillväxt på 46,5% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan kräva ytterligare kapacitetsinvesteringar
  • Begränsad tillgångstillväxt på endast 2,0% kan indikera att befintlig kapacitet pressas hårt för att möta den ökade efterfrågan

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,8% ger utrymme för framtida investeringar och prissättningsflexibilitet
  • Stark marknadsefterfrågan inom stenbranschen erbjuder goda förutsättningar för fortsatt tillväxt
  • Högt eget kapital på 1 069 833 SEK ger finansiell styrka att expandera verksamheten ytterligare

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING med exceptionellt stark tillväxt i både omsättning (+46,5%) och resultat (+124,1%). Den snabba tillväxten i eget kapital (+56,8%) kombinerat med stabil tillgångstillväxt (+2,0%) indikerar en effektiv och lönsam verksamhet som växer snabbt samtidigt som den bibehåller finansiell stabilitet.