10 600 000 SEK
Omsättning
▲ 85,2%
451 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 32,3%
11%
Soliditet
Stabil
4,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 374 300 SEK
Skulder:-2 103 193 SEK
Substansvärde:271 107 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt med en omsättningsökning på 85,2% och en resultatökning på 32,3% jämfört med föregående år. Den snabba expansionen har dock påverkat soliditeten negativt, som ligger på en låg nivå på 11,0%. Trots den imponerande tillväxten i absolut tal är vinstmarginalen fortfarande låg på 4,3%, vilket indikerar att företaget prioriterar omsättningstillväxt framför lönsamhet. Den snabba tillgångstillväxten på 45,5% visar att företaget investerar kraftigt i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver restaurangverksamhet med säte i Marks kommun. Restaurangbranschen är känd för sina tunna vinstmarginaler och höga konkurrens, vilket gör den rapporterade vinstmarginalen på 4,3% typisk för branschen. Den snabba tillväxten kan tyda på en lyckad etablering eller expansion av verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 341 000 SEK till 451 000 SEK, en ökning med 110 000 SEK eller 32,3%. Trots den kraftiga omsättningsökningen har resultatet inte ökat i samma takt, vilket indikerar ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 11,0% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är en riskfaktor, särskilt i en bransch med osäker inkomstström.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 235 167 SEK till 271 107 SEK, en ökning med 35 940 SEK eller 15,3%. Ökningen är lägre än resultatet på 451 000 SEK, vilket kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 5 725 009 SEK till 10 604 515 SEK, en ökning med 4 879 506 SEK eller 85,2%. Detta visar en mycket stark efterfrågeutveckling eller framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 11,0% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar eller oförutsedda händelser
  • Vinstmarginalen på endast 4,3% ger litet utrymme för prispress eller kostnadsökningar
  • Kraftig tillväxt kan ha lett till ökad skuldsättning som trycker ner soliditeten

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 85,2% visar stark marknadsacceptans och efterfrågan
  • Resultatet ökade med 32,3% till 451 000 SEK trots stor expansion
  • Tillgångarna ökade med 45,5% till 2 374 300 SEK, vilket visar investeringar i framtida kapacitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+85,2%), resultat (+32,3%), eget kapital (+15,3%) och tillgångar (+45,5%). Den enda negativa trenden är den låga soliditeten, som troligen försämrats på grund av den snabba expansionen och ökad skuldsättning.