1 047 848 SEK
Omsättning
▲ 4,1%
-6 621 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 69,2%
26,3%
Soliditet
God
−0,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:359 217 SEK
Skulder:-264 868 SEK
Substansvärde:94 349 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en förbättrad omsättningstillväxt på 4,1% och en markant resultatförbättring på 69,2% kvarstår företaget med förlust. Den negativa soliditeten på 26,3% och minskande eget kapital indikerar en utmanande finansiell struktur. Tillgångstillväxten på 23,2% är positiv men kan tyda på ökade skulder. Företaget verkar vara i en omstruktureringsfas där det arbetar mot lönsamhet men fortfarande har kvar utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2007 och verkar inom handel och service av brandskyddsutrustning samt konsultverksamhet för systematiskt brandskyddsarbete. Denna typ av verksamhet kräver ofta specialiserad kompetens och kan vara cyklisk med beroende av byggsektorns utveckling och brandskyddsregler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -21 519 SEK till -6 621 SEK, en förbättring med 14 898 SEK som indikerar effektiviseringsåtgärder men fortfarande visar på utmaningar med lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 26,3% är relativt låg och indikerar att företaget har en betydande skuldsättning i förhållande till eget kapital, vilket begränsar finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 100 972 SEK till 94 349 SEK, en nedgång med 6 623 SEK som direkt följer av årets förlustresultat på -6 621 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 006 624 SEK till 1 047 848 SEK, en positiv tillväxt på 4,1% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots utmanande förhållanden.

Huvudrisker

  • Fortsatt förlustgivande verksamhet med negativt resultat på -6 621 SEK trots förbättring
  • Låg soliditet på 26,3% som begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån
  • Minskande eget kapital från 100 972 SEK till 94 349 SEK som försvagar balansräkningen

Möjligheter

  • Positiv omsättningstillväxt på 4,1% till 1 047 848 SEK som visar marknadsacceptans
  • Kraftig resultatförbättring med 69,2% vilket indikerar effektiva kostnadskontrollåtgärder
  • Betydande tillgångstillväxt på 23,2% till 359 217 SEK som kan underlätta framtida expansion

Trendanalys

Omsättningen visar en positiv trend med stadig tillväxt de senaste tre åren från 902 529 SEK till 1 047 848 SEK, vilket indikerar en expanderande verksamhet. Resultatet efter finansnetto är dock oroande och visar en tydlig svaghet med förluster under samtliga år, även om förlusten 2024 är mindre än föregående år. Eget kapital har varit relativt stabilt men sjönk 2024, och soliditeten har samtidigt försämrats markant från 34,6 % till 26,3 %, vilket pekar på en högre belåning. Den konsekvent negativa vinstmarginalen bekräftar att företaget har svårigheter att omsätta sin tillväxt till lönsamhet. Framtida utmaningar ligger i att bryta den olönsamma trenden och stärka den finansiella stabiliteten, annars riskerar tillväxten att vara ohållbar på lång sikt.