1 786 875 SEK
Omsättning
▼ 12,7%
187 919 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 251,9%
54,4%
Soliditet
Mycket God
10,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 451 339 SEK
Skulder:-662 413 SEK
Substansvärde:788 926 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig försämring i omsättning men samtidigt en dramatisk förbättring av lönsamheten. Den minskade omsättningen på -12.7% kan tyda på mindre projektvolym eller strategiska prioriteringar, medan den starka resultatförbättringen på +251.9% indikerar effektivare kostnadskontroll eller mer lönsamma uppdrag. Den höga soliditeten på 54.4% ger företaget god finansiell stabilitet trots omsättningsminskningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver maskinentreprenad med anläggningsmaskiner och entreprenadtjänster, vilket är en cyklisk bransch känslig för konjunktursvängningar och byggaktivitet. Denna verksamhetstyp kräver betydande investeringar i maskinpark och har vanligtvis varierande omsättning mellan projekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 53 396 SEK till 187 919 SEK, en ökning med 134 523 SEK (+251.9%). Denna kraftiga vinstökning trots lägre omsättning indikerar stark kostnadseffektivitet eller högre marginaler på utförda projekt.

Soliditet: Soliditeten på 54.4% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 498 033 SEK till 788 926 SEK, en tillväxt på 290 893 SEK (+58.4%). Denna förbättring drivs främst av årets starka resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 040 470 SEK till 1 793 304 SEK, en nedgång på 247 166 SEK (-12.7%). Detta kan bero på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 247 166 SEK kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrenspress i branschen
  • Branschens cykliska karaktär gör företaget sårbart för nedgångar i bygg- och anläggningssektorn

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 10.5% visar förmåga att generera god avkastning på omsättningen
  • Stark kapitaltillväxt på 290 893 SEK ger bättre möjligheter till investeringar i ny maskinutrustning
  • God soliditet på 54.4% ger finansiell styrka att ta sig an större projekt eller expandera verksamheten

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång från 2022 till 2024, vilket indikerar en betydande minskning i försäljningsvolym eller omsatta belopp. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats radikalt och är stadigt positivt sedan 2022, med en topp på 10,5% vinstmarginal 2024. Detta tyder på en omfattande omstrukturering eller kostnadsrationalisering där företaget har blivit mer lönsamt trots lägre intäkter. Eget kapital har mer än fördubblats under perioden och soliditeten har förbättrats kraftigt till en mycket stark nivå, vilket visar på en avsevärd stärkning av balansräkningen och finansiell stabilitet. Trenderna pekar på ett företag som har genomgått en framgångsrik sanering, prioriterat lönsamhet framför tillväxt och är i en mycket finansiellt stabil position för framtiden, även om den låga omsättningen kan vara en utmaning för långsiktig tillväxt.