27 645 000 SEK
Omsättning
▲ 101,4%
2 041 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,8%
0,2%
Soliditet
Mycket Låg
7,4%
Vinstmarginal
Stabil
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-06

Substansvärdering

Tillgångar:21 169 944 SEK
Skulder:-15 265 994 SEK
Substansvärde:1 763 750 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark omsättningstillväxt på över 100% men samtidigt en minskning i resultat, vilket indikerar en expansion som inte fullt ut har gett avkastning i form av vinst. Den extremt låga soliditeten på 0,2% är en kritisk svaghet och tyder på en mycket hög belåningsgrad. Företaget befinner sig i en fas av kraftig tillväxt och investeringar, men med betydande finansiella risker på grund av det bristande eget kapitalet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkerirörelse med säte i Tranås, Jönköpings län. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver betydande investeringar i fordonspark och utrustning, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten och den låga soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 454 000 SEK till 2 041 000 SEK trots den kraftiga omsättningsökningen. Detta kan bero på höjda kostnader, investeringar eller pristryck som ätit upp vinstmarginalerna.

Soliditet: En soliditet på 0,2% är extremt låg och visar att nästan alla tillgångar är finansierade med skulder. Detta placerar företaget i en mycket sårbar finansiell position vid oförutsedda händelser eller nedgångar i omsättningen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 340 890 SEK till 1 763 750 SEK, en tillväxt på 31,5% som främst kan tillskrivas årets resultat på 2 041 000 SEK, vilket indikerar att andra poster (t.ex. utdelning) har minskat kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen mer än fördubblades från 14 041 114 SEK till 27 669 665 SEK, en extraordinär tillväxt på 101,4% som tyder på att företaget har vunnit stora nya kunder eller uppdrag.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 0,2% utgör en allvarlig finansiell risk och gör företaget sårbart för räntehöjningar och konjunkturnedgångar.
  • Resultatet minskade med 16,8% till 2 041 000 SEK trots en omsättningstillväxt på 101,4%, vilket indikerar stigande kostnader eller dålig lönsamhet på nya affärer.
  • Den höga belåningsgraden som syns i tillgångstillväxten på 101,0% till 21 169 944 SEK medför stora amorterings- och räntebördor.

Möjligheter

  • Omsättningen mer än fördubblades till 27 669 665 SEK, vilket visar en exceptionell förmåga att växa och ta marknadsandelar.
  • Eget kapital ökade med 31,5% till 1 763 750 SEK, vilket är en positiv trend trots den absoluta låga nivån.
  • Vinstmarginalen på 7,4% klassificeras som stabil, vilket indikerar en grundläggande lönsam affärsmodell som kan förbättras ytterligare.