2 145 823 SEK
Omsättning
▲ 186,9%
245 525 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 170%
39,7%
Soliditet
God
11,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:784 751 SEK
Skulder:-473 168 SEK
Substansvärde:311 583 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har företaget fortsatt sitt arbete.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtprestation med kraftiga förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har mer än fördubblats, resultatet har ökat markant och det egna kapitalet har stärkts avsevärt. Den höga vinstmarginalen på 11,4% indikerar en effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet. Soliditeten på 39,7% är stabil och visar på en god balans mellan eget kapital och skulder. Företaget befinner sig i en expansiv fas med tydlig positiv momentum.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom däckbyte och bilservice, vilket är en bransch med säsongsbetonad efterfrågan och behov av specialistkompetens. Den starka tillväxten kan tyda på etablering av nya kundrelationer, utökad serviceportfölj eller förbättrad marknadsposition i Kovland-området.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 90 937 SEK till 245 525 SEK, en ökning på 170,0%. Den höga vinsttillväxten visar att företaget lyckats skalera verksamheten utan att tappa lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 39,7% är god och indikerar en stabil kapitalstruktur. Detta ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Det egna kapitalet stärktes från 116 635 SEK till 311 583 SEK, en tillväxt på 167,1%. Denna ökning driver främst från årets starka resultat och visar på en förbättrad finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 748 071 SEK till 2 145 823 SEK, en tillväxt på 186,8%. Detta visar en mycket stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 186,8% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan medföra kapacitetsutmaningar
  • Branschens säsongsberoende kan skapa ojämn kassaflöde trots den starka totala tillväxten
  • Snabb expansion kan kräva ytterligare investeringar i personal och utrustning som påverkar likviditeten

Möjligheter

  • Den exceptionella tillväxten från 748 071 SEK till 2 145 823 SEK visar på stor marknadspotential och god kundacceptans
  • Hög vinstmarginal på 11,4% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning till ägarna
  • Stark balansräkningstillväxt med tillgångar som ökade från 472 190 SEK till 784 751 SEK ger kapacitet för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla trender visar starka förbättringar: omsättningstillväxt (+186,8%), resultattillväxt (+170,0%), eget kapital tillväxt (+167,1%) och tillgångstillväxt (+66,2%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket hälsosam och välskött tillväxtfas för företaget.