1 216 812 SEK
Omsättning
▼ 5,2%
395 361 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 27,2%
55,9%
Soliditet
Mycket God
31,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-10

Substansvärdering

Tillgångar:1 486 355 SEK
Skulder:-575 245 SEK
Substansvärde:521 625 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en intressant blandning av positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på 5,2% har bolaget lyckats öka sitt resultat med hela 27,2%, vilket indikererar en effektivisering av verksamheten eller kostnadsbesparingar. Den starka tillväxten i eget kapital på 75,5% och en mycket hög vinstmarginal på 31,2% pekar på en finansiellt sund kärnverksamhet. Soliditeten på 55,9% är robust och ger företaget goda förutsättningar att hantera eventuella nedgångar i branschen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver taxirörelse, vilket innebär en verksamhet med relativt låga tillväxtmarginaler och stark konkurrens. Branschen kännetecknas ofta av höga driftskostnader (fordon, bränsle, försäkringar) och prispress, vilket gör den höga vinstmarginalen på 31,2% anmärkningsvärt bra för denna typ av verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 310 746 SEK till 395 361 SEK, en ökning med 84 615 SEK eller +27,2%. Denna förbättring trots lägre omsättning visar på stark kostnadskontroll eller förbättrad lönsamhet per kundres/a.

Soliditet: Soliditeten på 55,9% är mycket god och betyder att mer än hälften av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 297 142 SEK till 521 625 SEK, en tillväxt på 224 483 SEK eller +75,5%. Denna ökning beror främst på att det goda årets resultat på 395 361 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 316 318 SEK till 1 268 812 SEK, en nedgång med 47 506 SEK eller -5,2%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller ökad konkurrens på marknaden.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på -5,2% är en varningssignal och kan indikera en negativ marknadstrend eller försämrad konkurrenskraft.
  • Tillgångarna minskade med -1,5%, vilket kan tyda på att företaget har sålt av eller skrivit ned sina tillgångar (t.ex. taxibilar).

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 31,2% visar att företaget har en mycket lönsam kärnverksamhet.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 224 483 SEK ger företaget finansiell styrka att investera i ny teknik eller expandera verksamheten.
  • Företaget, registrerat 2016, är etablerat och har överlevt den initiala svåra startfasen som många nya företag möter.