401 000 SEK
Omsättning
▲ 61%
236 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 807,7%
69%
Soliditet
Mycket God
58,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:612 852 SEK
Skulder:-183 415 SEK
Substansvärde:389 492 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2023 med en omsättningsökning på 61% och en resultatökning på över 800%. Den mycket höga vinstmarginalen på 58,8% och soliditeten på 69,0% indikerar ett mycket hälsosamt finansiellt läge. Företaget har mer än fördubblat sitt eget kapital på ett år, vilket visar på en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar must från kunders egen frukt samt föräldlar egen och inköpt frukt för försäljning. Verksamheten är lokaliserad i Lund och fokuserar på hantverksmässig framställning av fruktdrycker, vilket förklarar den höga vinstmarginalen genom värdeadderande produktion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 26 000 SEK till 236 000 SEK, en ökning på 807,7% som indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och skalfördelar i produktionen.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 202 348 SEK till 389 492 SEK, en tillväxt på 92,5% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 249 263 SEK till 401 454 SEK, en tillväxt på 61,0% som visar stark marknadsacceptans och ökad efterfrågan på företagets produkter.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapacitetsbrist och kvalitetsutmaningar om inte produktionen skalas upp i takt med efterfrågan
  • Verksamheten är beroende av säsongsbetonad fruktillgång vilket kan skapa variation i råvarukostnader och tillgänglighet
  • Den höga vinstmarginalen kan locka till konkurrens som kan pressa priserna nedåt

Möjligheter

  • Den exceptionella lönsamheten med 58,8% vinstmarginal ger utrymme för investeringar i expansion och produktutveckling
  • Stark tillgångstillväxt på 62,9% visar på god kapacitet att hantera ökad produktion och försäljning
  • Den höga soliditeten på 69,0% ger möjlighet till strategiska investeringar utan att äventyra finansiell stabilitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+61,0%), resultat (+807,7%), eget kapital (+92,5%) och tillgångar (+62,9%). Denna konsistenta tillväxt över alla parametrar indikerar en mycket välskött och framgångsrik verksamhetsutveckling.