2 648 570 SEK
Omsättning
▲ 31,7%
606 179 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,8%
61,7%
Soliditet
Mycket God
24,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 874 399 SEK
Skulder:-1 100 079 SEK
Substansvärde:1 774 320 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Den höga soliditeten på över 60% ger en stabil finansieringsbas, men resultatnedgången på 32.8% är oroande trots ökad omsättning. Företaget verkar investera i tillväxt men med sämre lönsamhet, vilket kan tyda på ökade kostnader eller prispress.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver växtodling och jordgubbsodling i Norrköping, vilket är en cyklisk verksamhet med säsongsbetonade variationer. Jordgubbsodling kräver betydande investeringar i odlingsmark, växthus och utrustning, vilket speglas i de relativt höga tillgångsvärdena.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 901 836 SEK till 606 179 SEK, en minskning med 295 657 SEK. Denna kraftiga resultatnedgång på 32.8% trots ökad omsättning indikerar betydande kostnadsökningar eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 61.7% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 536 675 SEK till 1 774 320 SEK, en tillväxt på 237 645 SEK eller 15.5%. Denna ökning kommer främst från årets resultat, vilket stärker företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 403 106 SEK till 2 470 743 SEK, en tillväxt på 67 637 SEK eller 2.8%. Detta visar en stabil men måttlig försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 295 657 SEK trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Vinstmarginalen har sannolikt försämrats avsevärt trots klassificeringen 'Mycket Hög' som kan baseras på tidigare års siffror
  • Cykelskördeproduktion med säsongsvariationer skapar osäkerhet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Stark soliditet på 61.7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxt på 2.8% visar att företaget fortsätter att växa i försäljning
  • Eget kapital ökade med 237 645 SEK vilket stärker den långsiktiga stabiliteten

Trendanalys

Omsättningstillväxt (+2.8%) och tillgångstillväxt (+1.1%) visar positiv utveckling, men resultatnedgången (-32.8%) är starkt negativ. Eget kapitaltillväxt (+15.5%) är positiv men driven av ett lägre resultat än föregående år. Trendmönstret indikerar expansion med försämrad lönsamhet.